
Az Európai Unió a maastrichti szerződés után
1992. február 7-én Maastrichtban – egy, a német és belga határhoz egyaránt közel eső holland kisvárosban – aláírt szerződéssel létrejött az európai együttműködésnek ma ismert szervezeti formája. A maastrichti szerződés 1993. november 1-jén lépett hatályba, így 30 éve Európai Unió az Európai Unió, amelynek Románia is a tagja.
A maastrichti szerződésnek természetesen voltak elődei – mint az 1951-es Európai Szén- és Acélközösség Szerződés, vagy az 1957-es Római Szerződések -, és utána is születtek újabb szerződések az integrációról – 1997-ben az amszterdami, 2001-ben a nizzai és 2007-ben a lisszaboni -, de az EU-t mai formájában létrehozó dokumentumnak a maastrichti szerződést tekintik.
A dokumentum megszövegezését több éves tárgyalássorozat előzte meg. A kimondott cél az Európai Közösségek megerősítése volt, a 12 aláíró tagállam nemcsak a jelenére, hanem a jövőre is figyelt. Az Unión belüli szabad mozgás és letelepedés jogának rögzítése mellett az elfogadott dokumentum a közös kül- és biztonságpolitika, valamint a jogi és igazságügyi együttműködés kereteit alakította ki.
A Naprakész vendége Prőhle Gergely volt nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója.