Az elegáns vonalak és kifejező színek mestere
Haller József emlékkiállítása Marosvásárhelyen
Egy évvel ezelőtt hunyt el Marosvásárhelyen Haller József festő- és grafikusművész, valamint az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház egykori báb- és díszlettervezője. Nehéz meghatározni, hogy melyik kifejezési forma állt a legközelebb hozzá, hisz a rajz, a grafika ugyanolyan súllyal bírt művészetében, mint a pasztellek.
Emlékkiállításán főképpen grafikák szerepelnek a Kultúrpalota Art Nouveau Galériájában, az emeleti részen, lent pedig pasztellek és festmények, valamint néhány szobor, hisz Haller József szobrászként kezdte pályafutását. Erről az útról nagyon hamar letért, sokkal jobban érezte a ceruzát, a pasztellt, az ecsetet, a színeket. Kifejezési módjának ez vált tökéletes eszközévé, ellenben alakjainak szobor-szerűsége mindvégig megmaradt. Ki tudja, talán a szobrot helyettesítették valahol a bábszínházban tervezett, létrehozott alakjai, a bábfigurák, amelyekből pályafutása során szinte kétezer született. Meghatározó szám, akárcsak az a több mint száz díszletterv, amely az előadások világát határozta meg.
Rendkívül érzékeny és sokoldalú művész volt, pasztelljeinek és grafikáinak végtelenül változatos mondanivalója a kifejezés módja nagyon széles skálát fut be. Mesterségbeli tudása, technikai változatossága minden egyes képén lenyűgöző. Olajgrafikáit, amelyekből ezen a tárlaton egyet látunk, úttörőnek tartja a szakma. Grafikáinak finom vonalai, olykor pasztellszerűsége, a minimalista kifejezési mód, lehetőséget teremt arra, hogy a szabad felületek is életre keljenek.
Haller József 1994-ben, a Látóban megjelent írásában erről így vallott: „Sokat adok a vonal milyenségére. Benne kell, hogy legyen mindaz, amit a huszadik század nagy rajzolói létrehoztak, de én a vonal eleganciáját nem szeretném elhanyagolni, egyfajta klasszikus szépséget, mediterrán harmóniát, arányosságot megőrzök. A maiság mellett egy időtlenséget, egy mindenkorit, mely a barlangrajzoktól napjainkig érvényes.”
Haller József emlékkiállításáról Nagy Miklós Kund művészeti íróval beszélgetett Szuszámi Zsuzsa.