Egy és oszthatatlan nemzet? Szabadság és igazságosság mindenkinek? Brunner Anna Washingtonból
A republikánus és a demokrata szavazókat is megdöbbentette Washingtonban a Capitolium elleni támadás és az elszabaduló erőszak – meséli a helyszínen tartózkodó vendégünk Brunner Anna, aki az utóbbi hónapokban több tüntetésen is részt vett.
“Nagyon sok Black Lives Matter tüntetésen ott voltam, azokon mindenki együtt lépett fel. Nem csak a feketék, hanem a fehérek, a barnák, a sárgák is. Nagyon összehozták ezek az események az embereket.” -magyarázza meghívottunk és helyszíni tudósítónk a különbséget az elmúlt hónapok eseményei és a Capitoliumot ért atrocitások között. Brunner Annát személyesen érinti az, ahogyan elszabadultak az indulatok, és fellángolt a rasszizmus: “Amíg nem lett afrikai gyerekem, addig fogalmam sem volt, milyen feketének lenni ebben az országban”.
A tudósítás hanganyaga alatt látható galériánk képeit néhány nappal az erőszakba torkolló demonstráció után készítette Brunner Anna. Ezeken jól látszik, hogy a korábban nyitott, közösségi alkalmaknak, koncerteknek helyet adó Capitolium környezetét lezárták. A Kongresszusi Könyvtáron és a Capitoliumon is félárbócra engedték az amerikai lobogót a zavargások alatt meggyilkolt rendőr emlékére. A Fehér Házon azonban, ahol az elnöki iroda található napokig nem vonták le az amerikai zászlót. A környező üzletek kirakatait bedeszkázták, bár a tömegtüntetés után csak magányos Trump támogatók bukkantak fel.
A hanganyagunkban hallható Brunner Anna Washington kertvárosában él és dolgozik mint, tanítónő. A tüntetés utáni nap is be kellett mennie az iskolába, hasonlóan a környéken élő gyerekekhez. És mint mindennap, ezt az iskolai napot is a közösen mondott esküvel kezdték: “Hűséget fogadok az Amerikai Egyesült Államok Zászlajának és a köztársaságnak, amelyet jelképez: egy és oszthatatlan Nemzet az Isten színe előtt, amely szabadságot és igazságosságot nyújt mindenkinek.” Most azonban drámaian megváltozott ezeknek a szavaknak a jelentése, tartalma. Arról beszélgettünk, hogy a járvány okozta gondokat mennyire súlyosbították a politikai feszültségek, hogyan élik meg a gyerekek ezeket a példátlan eseményeket, és hogy védekeznek a nyitva tartó magániskolák a vírus terjedése ellen.