Abodi Nagy Béla az Aranyszalagtárban
Abodi Nagy Béla festőművész, egyetemi oktató ha élne, idén lenne százéves. Ezért az augusztus 4-dikei Aranyszalagtár című műsorunkat az ő emlékének szenteltük.
A kerek évforduló alkalmából nem volt nehéz összehozni egy kerek műsort, mert egészen véletlenül, egy parajdi kiszálláson összetalálkoztunk Kocsis Nagy Klára zenésszel, Abodi legkisebbik leányával, aki családjával erdélyi körutazáson vett részt éppen. Itt nyílt lehetőségünk beszélgetni vele és Kocsis Nagy Noémi íróval, a festő kedvenc unokájával. A leszármazottak elmesélik milyen volt Abodi, mint apa, mint nagyapa, mint egyetemi tanár, mint művész, mint ember. Megtudjuk, mit jelentett mindkettőjüknek művészcsaládban nevelkedni, és felelevenítjük a művész életeseményeit, aki Székelyszenterzsébeten született, édesapja ott lévén lelkész, a Kolozs megyei magyarbikali rövid időszak után pedig, a család Kolozsváron telepedett le. Abodi a bukaresti Szépművészeti Akadémiára járt, tanulmányait Budapesten folytatta, képei számos hazai és külföldi kiállításon szerepeltek. A neves festőművész 2012-ben hunyt el Budapesten.
Festészete európai, egyetemes léptékű és érvényességű, modern, kísérletező, a képi műfajokat átívelő. Mégis, Abodit leginkább az emberi sorskérdésekkel vívódó, mesteri képi rendszereket megvalósító kompozíciók jellemzik. […] Idősebb kori művei megrázóan letisztult művészi, mélyen humánus végkövetkeztetések: a kor zseniális kórképei. – írják róla a Wikipédián.