
A világ jövője a Trump 2.0 érában
Lassan csillapodnak a kedélyek az amerikai elnökválasztások eredménye körül. A Trump-tábor már lecsorgott a „öröm-tengerben”, ademokraták meg még mindig a gyászruhát vasalják. Ne aggódjunk, nem mondom, hogya távolból szurkolók között most kezdődött el egy szép, építő párbeszéd, dekét-három nap távlatából már talán kicsit nyugodtabban el lehet kezdeni ahelyzetet elemezgetni. Legalábbis remélem, hogy a józanság lassan felülírja arajongói vak szimpátiát, és nem csak legyintünk azokra a bizonyos sötét felhőkre, amik már a levegőben vannak. Ha kell, hozunk néhány józan érvet, ha kell, rátolunk egy-két élesebbet. Ráerősítünk arra, ami igazán fontos.
Nyilván, mindenki nem fog örömmel tapsolni, de vállalom. És hát, a mai vendégem is, hiszen ő ismeri a mélyebb amerikai vízben úszás fortélyait!
Mennyire egyedülálló a Trump-jelenség? Volt még egy ennyire megosztó, sok botrányt keltő, enyhén szólva, zűrzavaros ügyekbe belekeveredő politikus? Ilyen sikerekkel? Ha Ronald Reaganre mondták azt, hogy „teflonpolitikus” volt, akkor milyen politikus Donald Trump, ha lehet egyáltalán politikusnak nevezni azt, aki a kampányszínpadokon tolta a showt. Mitől tudott félistenné válni Trump?
Van észszerű magyarázat a rajongói táborára? Mert azt hiszem, nem tévedünk, ha azt mondjuk, hogy neki nem támogatói vannak. … Hogyan kell kezelni a Trump-jelenséget? Mit mutat a Trump körül összeállt csapat? És hogy fér meg egymás mellett Amerika két legnagyobb egója, Donald Trump és Elon Musk?
De kitérünk arra is, Donald Trump győzelme mennyire formálja át Amerika nemzetközi szerepét. Hogyan kell viszonyulni a vehemens Kína-ellenességéhez, és a feltűnően nem hangoztatott Oroszország-ellenességhez? És mi lesz Európáva? Ki kell találnia önmagát vagy Amerika árnyékában marad?
Glant Tibor, történész, amerikanista, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének munkatársa a mai Naprakész vendége.