A színház: szellemi találkozás
Beszélgetés a Tompa Miklós Társulat fennállásának 75. évfordulóján
“Amióta létezünk ezen a bolygón, azóta mesélünk történeteket egymásnak. Gyönyörű színházi kultúránk is addig fog élni, amíg mi, emberek a Földön vagyunk.” – idén Helen Mirren Oscar díjas színésznő fogalmazta meg a Színházi Világnapra szóló üzenetet, amelyben természetesen a koronavírus-járvány miatt bezárt színházakra és a szakma veszélyeztetettségére utal.
A marosvásárhelyi színház háromnegyed évszázada meséli történeteit. Idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját. 1946. március 10-én alakult, Székely Színház néven, Tompa Miklósnak, Kemény Jánosnak és Pittner Olivérnek köszönhetően. Az első előadás a Kultúrpalotában volt, Lehár Ferenc: A mosoly országa című operettjét mutatták be. A színház azóta többször váltott nevet és igazgatót. Kiemelkedő időszakok és hullámvölgyek egyaránt követték egymást. Az elmúlt tíz esztendőben Gáspárik Attila igazgató és Keresztes Attila művészeti igazgató vezeti az intézményt, ez idő alatt sikerült visszahódítani a közönséget, és visszanyerni a szakma elismerését.
A 75 éves születésnapot, a járvány miatt, a színház nem tudta méltóképpen megünnepelni, elkészült azonban egy vígjáték Keresztes Attila rendezésében, az Egy római tragédia. Jelenleg a színház ismét bezárni kényszerült kapuit. A járvány miatt a város vörös zónába került. A következő születésnapi és színházi világnapi beszélgetés Gáspárik Attilával, a Nemzeti Színház igazgatójával és Keresztes Attila művészeti igazgatóval pár nappal azelőtt készült, hogy a kényszerszünetet bevezették volna.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa