A Szeku árnyékában: Megfigyelés és félelem a Ceaușescu-korszakban
A mai Naprakészben ismét a szekusdossziék világába kalauzoljuk önöket. Az apropót egy friss jelentés adja, amely szerint a román kommunista rendszer utolsó évtizedében, 1980 és 1989 között mintegy 250 ezer megfigyelési dossziét nyitottak. A szám igencsak megdöbbentette a sajtót, és felvet egy sor fontos kérdést. Miért volt szükség ekkora megfigyelési hullámra? Mit jelentett ez a diktatúra fokozódó, szorosabb kontrollja szempontjából? Hogyan változott a rendszer működése a korábbi évtizedekhez képest?
Próbálunk választ adni arra is, hogy miként működött a titkosrendőrség hatalmas besúgóhálózata, és hogyan alakította ez a társadalom mindennapjait. Miért figyelték meg ennyire széleskörűen az embereket, és hogyan zajlott a besúgók toborzása? Mi volt a szerepe a félelemnek, a zsarolásnak és a fenyegetéseknek? Egyáltalán, mit tudhatunk a dossziék valós tartalmáról, és vajon valaha megtudhatjuk-e az igazságot? Tartsanak velünk, és nézzünk mélyebben a szeku működésébe, annak hatásaiba, és próbáljuk megérteni, miért fontos, hogy ezekről a történetekről beszéljünk és tanuljunk belőlük.
Bandi Istvánnal, a magyarországi Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával, romániai és moldovai köztársasági referensével beszélgetünk.