A holokausztra emlékeztünk Salamon Márton Lászlóval
1945-ben ezen a napon szabadították fel a szövetséges csapatok az Auschwitz-Birkenauban működő koncentrációs tábort, ahol a holokauszt során több mint 1.5 millió ember lelte halálát. Ez a tábor vált a vészkorszak legfontosabb szimbólumává, a felszabadítók bevonulása pedig a nácik és szövetségeseik által elkövetett szörnyűségek feltárásának kezdetévé.
A második világháború előtt még több mint 700 ezer zsidó élt Romániában. A holokausztot túlélő romániai zsidók túlnyomó része a kommunizmus és főleg a Ceausescu-diktatúra idején, illetve közvetlenül utána kivándorolt, és a legutóbbi népszámláláson már kevesebb mint négyezren vallották magukat zsidónak az országban.
1995-ben az Európai Bizottság ajánlást fogalmazott meg az EU tagállamai számára arról, hogy ezen a napon emlékezzenek meg a holokausztról. Tíz évvel később, 2005-ben az ENSZ a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává tette meg ezt a napot.
A holokausztról beszélgettünk a Naprakészben, nem történelmet idéztünk, hanem a szörnyűségek mögé néztünk, a jelennek szóló üzenetet kerestünk. Salamon Márton László, a Tel-Aviv-i Román Kulturális Központ igazgatója volt a vendégünk.