
A fölfelé vágyódás harmóniája │ Anna Kerenina boldogságkeresése
Lev Tolsztoj: Anna Karenina című regénye szolgál alapjául annak a produkciónak, amelyet Keresztes Attila vitt színre Marosvásárhelyen, a Tompa Miklós Társulat előadásában.
A teljes művet lehetetlenség színpadra alkalmazni, Keresztes Attila szerint is legalább három előadás rejlik ebben a rendkívül gazdag, több száz oldalas műben. Amit látunk, az a boldogságkeresés – ahogyan hirdeti is a plakát. Anna szerelmi története, boldogságának megtalálása, beteljesülése, és harca a társadalommal, az előítéletekkel. Szerelem a javából, de megcsalás és árulás is.
Keresztes Attila a szerelemre építette az előadást, a folyamatos utazásokat jelképező állomás, a vonat tagolja a jeleneteket. A vonat, amely minden szempontból meghatározó a történet szempontjából. Ebben a produkcióban a 19. század rendkívül összetett társadalmi rajza, családtörténetei nem kerülnek előtérbe, csupán annyira vannak jelen, amennyire Anna és szerelme, Vronszkij gróf szempontjából fontosak. A néző így is átérzi annak a kornak minden elítélő rezzenését, azt, hogy a boldogság, a szerelem, tulajdonképpen másodlagos egy családban.
Az alábbi összeállításban Keresztes Attila rendezővel beszélgetünk, és az Annát alakító Varga Andreával.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa