A felsőoktatás jövője: diákok, lemorzsolódás és pályaorientáció
Félmillió egyetemista számára kezdődött el a 2024-2025-ös tanév. Miután az elmúlt években csökkenő diáéklétszámmal kellett szembenézni, most jobbak a mutatók, de a mennyiség még nem minden.
Az új tanévben a diákok igényie változatlanok – nagyobb ösztöndíjakat szeretnének, több helyet a bentlakásokban, illetve olyan programokat, amelyek segítenek nekik abban, hogy nagyon gyorsan jól fizető állást találjanak a munkaerőpiacon. Romániában még mindig nagy problémát jelent az egyetemi lemorzsolódás. A hivatalos statisztikák szerint az egyetemre jelentkező fiatalok több mint 50%-a az első évben lemorzsolódik. Ennek egyik oka a rossz szakválasztás, amire a pályaorientáció jelent gyógyírt, ami az iskolai tanácsadók feladata.
Ami a felsőfokú végzettséggel rendelkező romániai állampolgárok számáról szóló Eurostat-adatokat illeti, a számok egyáltalán nem biztatóak: a 25 és 74 év közötti felnőttek közül mindössze 17,4 százaléknak van felsőfokú végzettsége, alig több mint 60 százaléknak van középfokú végzettsége, és csaknem 22 százalékuk még a középiskolát sem fejezte be. Összehasonlításképpen Írországban és Luxemburgban a lakosság közel fele rendelkezik egyetemi diplomával.
Markó Bálint, a BBTE rekorthelyettese a Naprakész vendége.