
A darab úgy működik mint egy partitúra
Thomas Perle máramarosi származású szerző Karpatenflecken című darabját Patkó Éva rendezésében már láthatta a marosvásárhelyi közönség szeptemberben, az AlterNative filmfesztivál keretében, a Kultúrpalotában. A produkcióból most rádiójáték is készül a Marosvásárhelyi Rádió stúdiójában.
A havi Dráma felolvasószínház keretében egyre gyakrabban készül olyan előadás, amely túllépi a szigorúan felolvasószínházi kereteket és a játék, a színházi látványvilágot idéző mozgás felé tereli a produkciót. Remek kísérletezés ez, a műfaji jellegzetességek, a keretek feszegetése, összevonása.
Thomas Perle drámáját, amely mélységesen személyes történetet dolgoz fel, pár éve a berlini színház is bemutatta. Az alsóvisói származású szerző a forradalom után települt ki Németországba. A darab három nő, három generáció történetét boncolgatja. Mindhárman itt születtek, de különböző korokban. A nagymama még a Román Királyságban született, a lánya a Népköztársaságban, az unokája a Szocialista Köztársaságban.
Az előadásban cipszerül, románul és magyarul körvonalazódik a német-magyar-román történelmi panoráma. Történelmi utazás, a 18. századtól napjainkig. Az együttélés jellegzetességei, öröm és gyász, tragédiák vonulnak itt végig. A produkcióba ezúttal is bekapcsolódott az Eufónia Pedagóguskórus, a zenei betétek, aláfestések talán az előadás legfontosabb részét képezik: a hangulat megteremtését.
A rádiószínházi produkció lényege már nem a színpadi megjelenés, hanem a hanggal, a szöveggel való változatos játék. Az alábbiakban Patkó Éva rendezővel és Strausz Imre Istvánnal, az Eufónia Pedagóguskórus vezetőjével beszélgetünk arról, hogyan alakul egy produkció két különböző térben.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa