A 36. évvel ezelőtti brassói munkáslázadást idézzük fel
Románia kommunista időszakának egyik legnagyobb méretű és legjelentősebb munkáslázadásának 36. évfordulójára emlékezünk a mai Naprakészben.
1987. november 14-nek estéjén a brassói Steagul Roșu teherautógyárban a munkába álló éjszakai műszak dolgozóit tájékoztatták, hogy havi fizetésüknek csak egy részét fogják megkapni, mert „nem teljesítették a tervet”. Az emberek felháborodtak, és többen sztrájkolni kezdtek. November 15-én a délelőtti műszak munkába álló tagjai is csatlakoztak a sztrájkhoz, mintegy 4000 fősre duzzasztva a tömeget.
Kezdetben a felkelők csak az élelmiszerhiány, nélkülözés elleni jelszavakat skandáltak, de idővel ez átcsapott politikai követelésekbe: ez volt az első felkelés, melyen elhangzott a Le Ceaușescuval és Le a kommunizmussal. A román hadsereg különleges alakulatai könnygázzal és vízágyúkkal néhány óra alatt szétoszlatták a felkelőket. Több, mint 300 embert letartóztattak, ahol a vizsgálatok során összeverték, megkínozták őket.
Bár kezdetben a hatalom a felkelők kivégzését követelte, a közvélemény nyomására végül úgy döntöttek, hogy eltussolják az eseményt: a történteket politikai és szociális töltet nélküli huliganizmusként tüntették fel.
Az RMDSZ Brassó megyei szervezete tavaly Gergely Árpád, Fazakas János, Gyerkó György és Máthé N. István részvételével szervezett beszélgetést, azokkal, akik a lázadás első soraiban vettek részt az eseményekben, valamint Gergely Ibolyával, aki szintén a gyár alkalmazottja volt. Moderátor Bartha Réka.