Védett házakat hoznak létre a családon belüli erőszak áldozatainak
Védett házakat hoznak létre a családon belüli erőszak áldozatainak, tájékoztatott Vass Mária. A Kovászna megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője szerint Háromszék más megyékhez képest jól áll ezen a téren, hiszen már működik egy 6 személy befogadására alkalmas sürgősségi központ, ahová 60 napig be tudják fogadni a családon belüli erőszak áldozatait, ott orvosi, pszichológiai ellátásban, tanácsadásban részesítik őket.
Az országos hatóság kezdeményezésére valamennyi megyében védett házakat hoznak létre, ez Háromszéken a már meglévő sürgősségi elhelyező központ kiegészítése lesz, így hosszabb időszakra el tudják helyezni a bántalmazottakat és gyerekeiket, szakmára is képezik őket, munkahelyet keresnek számukra, hogy saját lábukra tudjanak állni. Vass Mária szerint ezek a központok titkosított helyeken működnek, hogy a bántalmazó fél ne találja meg a bántalmazottat.
A szociális igazgatóság vezetője szerint az a tapasztalat, hogy a családon belüli erőszak áldozatai csak legvégső esetben fordulnak a hatóságokhoz és gyakran előfordul, hogy visszatérnek bántalmazójukhoz. A közvélekedés ellenére a központot nem kizárólag nők számára tartják fenn, oda bántalmazott férfiakat is befogadhatnak, bár erre Háromszéken még nem volt példa. A szakember szerint elképzelhető, hogy a férfiak nehezebben vallják be, hogy családon belüli erőszak áldozatai és nem kérnek segítséget.
Háromszéken növekszik az erőszakos esetek száma
Háromszéken növekszik a hivatalosan jelentett családon belüli erőszakos esetek száma, derült ki a rendőrség adataiból. Az év első tíz hónapjában 126 családon belüli erőszak esetről érkezett panasz, ez 16 százalékkal több mint tavaly, ez viszont messze nem mutatja a valóságot, hiszen nagyon sok áldozat panasz nélkül viseli el házastársa bántalmazását.
A hivatalosan jegyzett esetek 95 százalékát a család otthonában követték el és legsúlyosabb, hogy Háromszéken idén két személy életét is vesztette családon belüli erőszak következtében. A Kovászna megyében elkövetett családon belüli erőszak esetek 71 százalékában nők voltak az áldozatok, a bántalmazók 96 százaléka pedig férfi. Az esetek 35,4 százalékában a bántalmazó alkoholos befolyásoltság alatt erőszakoskodott családtagjaival. Nicoleta Tolvaj Marin rendőrségi szóvivő felhívja a családon belüli erőszak áldozatainak figyelmét, hogy a törvényi változásoknak köszönhetően a távolságtartási rendeletet már az ügyben eljáró rendőr is ki tudja állítani helyben. A rendőrség szóvivője azt tanácsolja az áldozatoknak, hogy kérjenek segítséget az 112-es ingyenes hívószámon, ha pedig nem tudnak elmenekülni otthonukból, akkor vonuljanak be egy szobába ahol viszonylagos védelmet tudnak biztosítani maguknak és kiabáljanak hangosan, hogy szomszédaik meghallják őket és segítséget tudjanak hívni.