Vásárlás helyett fontoljuk meg az örökbefogadást!
Közel 140 kutyus vár jelenleg szerető gazdira a marosvásárhelyi városi kutyamenhelyen, de azért a szakemberek azt ajánlják, ha egy mód van rá, ne ajándékozzunk kutyát Karácsonyra!
Nyílt napot tartottak ismét a marosvásárhelyi városháza által működtetett kutyamenhelyen. Ez december 6-dikán történt, az érdeklődőktől adományokat is elfogadtak (száraztápot és takarókat a kutyaólakba). Az örökbefogadás a Prutului utca 26 szám alatt azonban nemcsak nyílt napon lehetséges. Sőt a segítség is elkel bármikor. (Nyitvatartás naponta 9 és 18 óra között).
A menhely vezetője, Nagy Emilia rádiónknak elmondta, hogy a kutyákat féregtelenítik, beoltják, chipezik, amikor pedig valaki örökbe fogadja az egyiket, annak adatait bevezetik a Rex programba, és egészségügyi könyvet kap. A Rex programot 2014-ben hozták létre, azért, hogy a kutyákat nyilván tudják tartani. A program segítségével hamar ki lehet deríteni, hogy egy talált, chipezett kutyának ki a gazdija. Ezért, ha valaki örökbe fogad egy kutyát, és utána kiteszi az utcára, és megtalálják, akkor büntetés jár érte. Ha valaki ráunt a menhelyről kivett kutyájára, ne tegye ki az utcára, inkább vigye vissza! Nagy Emilia elmondta, hogy sajnos sokan három év után is visszavisznek a menhelyre örökbefogadott kutyákat.
A boxok négy-öt férőhelyesek, ivartalanítás előtt a hímek külön vannak, a nőstények szintén, aztán ivartalanítás után vegyesen laknak a boxokban, ahol minden kutyának külön ólja van. Hetente három-négy kutyát fogadnak örökbe általában, van egy németországi kapcsolata is a telepnek, háromhavonként 40-50 kutyát is kivisznek. Jelenleg is van már kilenc kutyus a várakozási listán, amelyiknek Németországban már megvan az otthona. A menhely alkalmazottai lakossági bejelentésre kiszállnak, általában három-négy reklamációt összegyűjtenek, és egyszerre szállnak ki a helyszínekre. Ha pedig falkákról van szó, akkor azonnal kimennek.
Arra a kényes kérdésre, hogy érvényben van-e itt a törvény, miszerint a gazdira nem találó kutyát 20 napon belül elaltatják, Nagy Emilia ezt válaszolta: „Én csak azt tudom mondani, ami itt van, országszerte a törvény elég bizonytalan, de mi nem alkalmazzuk ezt a módszert. Mi tartjuk őket, amíg gazdira nem találnak, csak a nagyon beteg és agresszív kutyákat altatjuk el.”
Mi az oka annak, hogy még mindig vannak kóbor kutyák a városban? Főképpen az, véleménye szerint, hogy még mindig nagy számban hagynak sorsukra állatokat, legtöbbször más, környékbeli településekről hozzák be őket autóval, és itt elengedik, boldoguljanak ahogy tudnak. Ezért van az sokszor, hogy egyik-napról a másikra egy addig sose látott, felnőtt eb megjelenik a városban. Már falvakon is szerveznek ivartalanítási akciókat, Nagy Emilia mindenkit arra biztat, hogy ha a környezetében van ilyen akció, akkor vigye el bizalommal az állatát sterilizálásra. A kutya ettől nem lesz kevesebb, sőt megszabadul bizonyos rákos megbetegedésektől, a gazdi pedig a nem kívánt szaporulattól mentesül.