
Újabb rekordot döntött a globális katonai kiadások mértéke
Újabb rekordot döntött tavaly a globális katonai kiadások mértéke, és az emelkedő trend már sorozatban tizedik éve tart – tájékoztatott a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI).
Az intézet legújabb jelentése szerint 2024-ban 9,4 százalékkal 2,72 ezer milliárd dollárra duzzadtak az országok katonai kiadásai a 2023-as évhez képest, amikor a világ 2,24 ezer milliárd dollárt költött fegyverekre. Ez volt a legnagyobb mértékű emelkedés a hidegháború vége óta. A katonai kiadások a világ minden régiójában növekedtek, Európában és a Közel-Keleten különösen gyors ütemben.
A világ tíz, fegyverekre legtöbbet költő országára – elsősorban az Egyesült Államokra, Kínára, Oroszországra, Németországra és Indiára – a globális összesített kiadások 60 százaléka esik. 2024-ben Európa vált a globális növekedés fő hajtóerejévé: az ukrajnai háború harmadik évébe lépve a katonai kiadások Európában 17 százalékkal nőttek, és elérték a 693 milliárd dollárt. Málta kivételével minden európai ország növelte a katonai büdzséjét.
Oroszország katonai kiadásai becslések szerint 149 milliárd dollárt tettek ki, ami 38 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, és kétszerese a 2015-ös számnak. Ukrajna katonai kiadásai 2,9 százalékkal nőttek, elérve a 64,7 milliárd dollárt. Ez az ukrán GDP 34 százalékát teszi ki, amivel Kijev az első helyen áll a világon – olvasható a jelentésben.
A legtöbbet változatlanul az Egyesült Államok költötte fegyverekre, 997 milliárd dolláros ráfordítása a globális katonai kiadások több mint harmadát – 37 százalékát – tette ki tavaly. A második helyen Kína áll 314 milliárd dollárral.
Forrás: MTI