Török-Illyés Orsolya: Ezekkel a történetekkel mindig nagyon nehéz előállni
A Weinstein-botrány nyomán a szexuális zaklatás témája, mint tudjuk, begyűrűzött a magyar színházi világba, és úgy tűnik ez a jelenség kezdi elérni Erdélyt is. Szerdán Török-Illyés Orsolya, marosvásárhelyi származású, Budapesten élő színésznő, Illyés Kinga színművész leánya is közzétette a közösségi oldalon 14 éves korában megélt negatív tapasztalatát. Török-Illyés Orsolyát leginkább az zavarja ebben az ügyben, hogy nagyon sokan próbálják elbagatellizálni a dolgokat, ahelyett, hogy együtt éreznének az áldozatokkal. A színésznő vallomása, amelyet a saját Facebook oldalán osztott meg itt olvasható.
„Felvetődik a kérdés, hogy az ember miért nem rukkolt elő ezzel akkor amikor megtörtént, vagy miért nem robbantott akkor? Ugye ez a kilencvenes években elég nehéz lett volna, mert bizonyítani sem lehet, akkor még másként ítélték meg a dolgokat, ráadásul (és ezt tapasztalom mások visszajelzéseiből, akikkel hasonló dolog történt), az ember fiatalon nem is fogja fel, hogy mit is jelent ez. El kell telnie tíz-húsz évnek, hogy az ember felnőtt fejjel felfogja a súlyát azoknak a gesztusoknak, és annak az egész szituációnak. A másik dolog meg az, hogy úgy hirtelen a semmiből ezzel előhozakodni iszonyatos kockázat, mert nagyon nehéz egyrészt ennek nyilvánosságot találni, és még így is, hogy Amerikában ilyen súlyos dolgok derülnek ki, és ilyen nyilvánosságot kap, még így is rettentő sok az a hozzászólás és megnyilvánulás, ami ezt az egészet bagatellizálja. Engem igazából ez háborított fel, amikor Sárosdi Lilla a saját történetével, ami vele a színházi berkekben történt, előrukkolt, hogy mik voltak erre a reakciók.” – nyilatkozza a színésznő.
Orsolya nem írta le a történetében azt, hogy ami vele megesett azt ő édesanyjának még akkor elmondta, és azt is, hogy nem hajlandó többet a kórusba járni. Édesanyja akkor beszélt is a református lelkésszel, mivel a kórusnak a református egyház biztosított termet a próbákhoz. Orsolya hozzá is teszi, hogy nem szeretné azt a látszatot kelteni, hogy ez a református egyház kórusa volt, mert ez nem igaz. A Cantemus kórusról van szó, tudjuk meg Orsolyától, amellyel nagyon sokat turnéztak az országban is és külföldön is, és általában templomokban léptek fel. Százhúsz fiatal lány volt ebben a kórusban.
Arra a kérdésre, hogy voltak-e kolléganői, akik hasonló tapasztalatokról számoltak be, a színésznő elmondja, hogy ezt is most tudta meg, hogy többen jelezték, hogy ez nyílt titok volt, hogy a kórusvezető zaklatja a lányokat, és ez a Facebook hozzászólásokban is megjelent. Amióta ő ezt nyilvánosságra hozta, több levelet is kapott, ami egyértelműen azt bizonyítja, hogy nem ő volt az egyetlen, aki ebbe a helyzetbe került. Más kórustagok is kisebb-nagyobb zaklatásoknak voltak kitéve, attól függően, hogy kinek milyen gyorsan sikerült ezt elhárítania.
Török-Illyés Orsolya Facebook bejegyzését azzal fejezi be, hogy ezt a vallomást a lányáért is tette, és reméli, hogy ha csak egy kis elmozdulás történik ebben a dologban, az már óriási eredmény. „Ezekkel a történetekkel mindig nagyon nehéz előállni, de enélkül nem megy!” – véli a színésznő. Bódizs Edit interjúja.