Több ezer olcsó orvosság gyártása szűnhet meg
Több ezer olcsó orvosság gyártása szűnhet meg a következő időszakban – figyelmeztet a Generikus Gyógyszergyártók Egyesülete.
Az érintett orvosságok között találhatók olyanok, amelyek létfontosságúak a rák-, a szív-érrendszeri-, az ideg-, a gyomor- és bélbetegségek esetében – hangsúlyozzák. Hozzáteszik: ennek oka, hogy olcsó és drága gyógyszerek esetében egységesen alkalmazzák a clawback adót. Közleményükben kifejtik: az említett illeték az első negyedévben már elérte a 14,13 század százalékot a tavalyi év azonos időszakában jegyzett 19,86 század százalékhoz, vagy a 2016 első negyedében jegyzett 15,62 század százalékhoz képest.
Az egyesület szerint év végéig a clawback adó elérheti a 30 százalékot. Ez azt jelentené, hogy a 25 lejnél olcsóbb gyógyszerek esetében a gyártási árban a 42 százalékot is elérheti az illeték hatása – állapítják meg. Az olcsó orvosságok megmentése, a helyi gyógyszeripar fenntartása érdekében az egyesület képviselői a clawback adó differenciált kiszámolását javasolják. Ennek érdekében új rendszer gyakorlatba ültetését sürgetik: ár szerinti differenciálást, ugyanakkor azt is, hogy csak többletfinanszírozás nyomán kerüljenek fel a támogatott gyógyszerek jegyzékére új orvosságok. Úgy vélik, ezekkel az intézkedésekkel befagyasztanák a clawback adót, megvédenék az olcsó orvosságokat, ugyanakkor az állami költségvetés szempontjából is kedvező lenne a hatás.