Tíz diákból hat nem ért egyet a tanügyi reform módjával
Tíz romániai tanulóból hat nem ért egyet az új tanügyi törvény tervezetébe foglalt azon előírással, miszerint az érettségin egy, minden szak számára közös írásbeli vizsgát tartanának, amelyen több tantárgyból is felmérnék a végzősök tudását – derül ki a World Vision Románia felméréséből.
Tízből hatan nem értenek egyet az érettségi keretében román nyelvből, matematikából, természettudományokból, történelemből, földrajzból és társadalomtudományokból tervezett közös írásbeli vizsgával, ugyanakkor tízből heten azt szeretnék, hogy maradjon kötelező vizsgatárgy a szaktantárgy. A felmérésből az is kiderül, hogy tízből hat tanuló nem ért egyet azzal, hogy az 5-8. osztály tanulmányi átlaga ne számítson be a felvételi jegybe, 35 százalék egyetért ezzel az előírással. A tervezet többek között azt is előírja, hogy a főgimnáziumok felvételi vizsgát hirdethetnek. A megkérdezettek 44 százaléka úgy gondolja, hogy ez esetben csökkennének a hátrányos helyzetű gyerekek bejutási esélyei, míg 37 százalék szerint a többiekkel egyenlő esélyekkel indulnának.
A közoktatásról szóló törvény prioritásait illetően a legtöbben a digitalizációt jelölték meg a legfontosabb tényezőként, aztán a felzárkóztató oktatás és a napi egyszeri meleg étel biztosítása következik a sorban. A felmérésben részt vevők több mint háromnegyede (77 százalék) azt szeretné, hogy a szexuális nevelés legyen kötelező tantárgy, 18 százalék nem tartja szükségesnek ezt. A World Vision Románia szerint a diákok 85 százaléka érdeklődik az oktatási törvényekről szóló nyilvános vita iránt, és 79 százalékuk úgy véli, hogy a hatóságok figyelembe veszik a véleményüket e jogszabályok kidolgozásakor.
A jelenlegi helyzetben rengeteg reformra lenne szükség a tanügyben, viszont ennek a pontnak a megvalósítása csak még nehezebb helyzetbe hozná a diákokat, így teljesen érthető a nem tetszésük, véleményezte a tervezet ezen pontját Szabó Szabolcs, a Maros Megyei Magyar Diákszövetség tiszteletbeli elnöke, akit Nagy-Bodó Szilárd kérdezett.