Teljesen ellehetetlenítené a kultúrát a kormány terve
A kormány költségcsökkentő intézkedéscsomagjának katasztrofális hatása lenne az oktatásra és a kultúrára – ezt állítja Szabó Ödön.
Az RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint a kormány tervének értelmében megszűnnének a megyei tanfelügyelőségek, hisz azoknak is 50-nél kevesebb alkalmazottja van, ahogy a diáksport klubok, valamint a kiválósági központok is. A kultúrát pedig teljesen ellehetetlenítené. Ha ebből a tervből valóság lesz, mi történik, Mozartra néptáncolnak? – tette fel a kérdést az oktatási szakpolitikus.
Barabási Attila Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója azt mondja, eddig is kevés pénzből kellett a legjobbat kihozniuk a kulturális intézmények, az újabb költségcsökkentő intézkedések gyakorlatba ültetése azonban teljesen ellehetetlenítené a társulatok működését. Komoly problémákat okozhat az is, hogy némely jövőbeli turnészerződés már alá van írva, de ha valóság lesz a kormány tervéből ezekre nem lesz már anyagi fedezet.
Veress Albert, a csíkszeredai Csíki Játékszín vezetője azt mondja, petícióval és tárgyalással próbálják meggyőzni a kormányt arról, hogy abszurditás a tervezete.
Elmondása szerint a színházak képviselői már tárgyaltak Marcel Ciolacu miniszterelnök kulturális tanácsadójával, az ott elhangzottak pedig reményt adnak némi optimizmusra.
Albu István, a gyergyószentmiklósi Figura Studio Színház igazgatója szerint a kultúra kivéreztetése és a munkahelyek megszűnése komoly veszélybe sodorná a Gyergyói-medence színvonalas kulturális életét.
Marosvásárhelyi Rádió/Nagy-Bodó Szilárd