Tanultunk-e Hiroshima esetéből?
Hetvenkét év telt el Hiroshima óta. Azóta az emberiségnek egy még erősebb atombombát sikerült kifejlesztie, éspedig a hidrogénbombát, megalakult a Bécsi Atomenergiai Ügynökség, és legalább 450 atomreaktort építettek világszerte. Jelenleg az Európai Unió villamosenergia-szükségletének 33%-át az atomerőművek adják. És ugyancsak az elmúlt 72 év alatt volt egy Cernobil és volt egy Fukusima is. Viszont már nincs visszaút, az emberiség már nem tud meglenni atomerőművek nélkül, hiszen nincs az a hatékony alternatív megoldás, ami az atomenergiát helyettesíthetné. Ha például a Pakszi erőművet felszámolnák, hogy az energiakiesést pótolják, Magyarország egész területét be kéne népesíteni napelemekkel.
Az egyetlen megoldás a biztonsági intézkedések növelése, a biztonsági rendszerek fejlesztése, tökéletesítése. – véli a szakember. Romániában is sok atomerőmű van, közismert a cernavodai. Hogy ez mennyire biztonságos? Nos, ha Vrancea-n nagyobbméretű földrengést észlelnek, amíg odaér a hatása, a cernavodai atomerőművet biztonságosan le tudják állítani.
Tehát az elmúlt 72 év alatt az emberiség több következtetést is levont a hiroshimai és a nagaszaki katasztrófa kapcsán: rájött arra, hogy az atomenergia nélkülözhetetlen, az emberiség energia-szükségletének nagyrészét biztosíthatja, viszont az atombombával el is pusztíthatja a Földet. Az Észak Korea-i atomkísérletek ellenére, a szakemberek bíznak abban, hogy az emberiség többet nem fogja saját maga ellen fordítani az atom erejét.
Zsombori Vilmos volt államtitkárt, a Nukleáris Tevékenységet Felügyelő Országos Bizottság volt elnökét Bódizs Edit kérdezte.