Számos újítást hozna a tanügyi törvény módosítása
A felsőoktatásról szóló vitákkal ma lezárulnak a tanügyi törvények módosításával kapcsolatos nyilvános viták.
Tegnap pedagógusokkal, szülőkkel, gyerekekkel és szakszervezetekkel tárgyaltak az egyetem előtti képzést szabályozó törvény kapcsán bejelentett változtatásokról. A törvénytervezetek számos újdonságot tartalmaznak mind az oktatási folyamatra, mind pedig az oktatási rendszer megszervezésére vonatkozóan. A tervezetek egyik újdonsága, hogy a jelenlegi szabályozástól eltérően a művészeti tantárgyakból és testnevelésből minősítést kapnak a diákok.
A főgimnáziumokban visszavezetnék a felvételit, az új rendszerrel a szeptemberben VII. osztályba lépő diákok szembesülnének. a kilencedik osztályt a 2023/2024-es tanévben elkezdő diákok új rendszer szerint érettségiznek majd. A tervezet értelmében egy, minden szak számára közös írásbeli vizsga lesz, amelyen román nyelv és irodalomból, matematikából, természettudományokból, történelemből, földrajzból, valamint társadalom- és humántudományokból mérik fel a végzősök tudását.
A törvénytervezet az oktatási rendszer megszervezésére vonatkozóan is számos újítást hozna.
Többek között kimondja, hogy a megyei tanfelügyelőségeket megyei közoktatási igazgatóságokká alakítják. A törvény egyébként rendhagyó módon a bérezésre is kitérne, eszerint a kezdő pedagógusoknak a nettó átlagfizetésnek megfelelő összeget kell kapniuk, azaz jelenleg 3 750 lejt.
A jelenlegi tanügyi törvény 2011 óta van érvényben – az elmúlt több mint egy évtizedben számos változtatáson ment át.
Az azóta eltelt időszakban a jelenlegivel együtt 16 oktatási minisztere volt Romániának, hárommal több, mint a rendszerváltás és 2011 között. Az utóbbi években szinte mindenik miniszter nekifutott a tanügyi törvény módosításának. A mostani, hárompárti koalíció által javasolt változtatásokat a Művelt Románia államfői program elindítása előzte meg.
Az edupedu.ro oktatási szakportál elemzése szerint a törvények életbe léptetése összesen 36 milliárd lejt emésztene fel az állami költségvetésből, ennek jelentős részét az oktatók bérének 43 százalékos emelése tenné ki. A javaslat szerint minden elemi osztályos gyermekre 700 lejes, minden ötödik-nyolcadik osztályosra 900, míg a közép- és szakiskolásokra fejenként 1500 lejes keret jutna tanévenként. Ez mintegy 50 százalékos emelkedést jelent a mostani helyzethez viszonyítva.
Forrás: Digi24