Romániában kötelezővé vált a komposztálás
Miközben sok megyében gondot okoz ez a kötelezettség, Háromszéken már három éve komposztálnak, hangzott el azon sajtótájékoztatón, amelyen a megyei hulladékkezelő rendszer eredményeit ismertették.
Emlékeztettek, hogy a komposzttörvény értelmében januártól a lakosság számára kötelező a lebomló háztartási hulladék komposztálása, ennek elmulasztása miatt a magánszemélyek 400-800 lej közötti bírságot-, cégek 20.000 lejre rúgó bírságot kaphatnak. Más megyékkel ellentétben Kovászna megyében már három éve külön gyűjtik a komposztálható hulladékot. Lécfalván 2017 óta működik a hulladékkezelő központ, azóta külön gyűjtik a háztartási szemetet, az újrahasznosítható hulladékot és a biológiailag lebomló hulladékot amit komposztálnak.
Tamás Sándor megyei tanácselnök szerint 2018-ban 4150 tonna komposzt gyűlt, ez a mennyiség 2019-re 47%-al növekedett 6100 tonnára és tavalyra további 10%-os növekedést értek el, amikor 6700 tonna biológiailag lebomló hulladékot komposztáltak. Ebből jó minőségű virágföld készült és jutott az épülő Sepsi OSK stadion pályájára, de a sepsiszentgyörgyi magánházak lakói is kaptak csomagolt virágföldet. A Hulladékgazdálkodási Egyesület vezetője, Ambrus József rámutatott: jelenleg a háromszéki városok lakói havonta, fejenként 10 lejt fizetnek a hulladékbegyűjtésért ám a szelektív gyűjtési eredmények nélkül a fejenként 17,80 lej kellene legyen az illeték, ezért érdemes szelektíven gyűjteni és komposztálni.
Marosvásárhelyi Rádió