Romániába látogatott a lengyel kormányfő
Katonai tiszteletadással fogadta kedden Nicolae Ciucă miniszterelnök a Victoria-palotában a hivatalos romániai látogatáson tartózkodó Mateusz Morawiecki lengyel kormányfőt.
A két miniszterelnök a román és a lengyel kormány együttes ülése után kétoldalú megállapodások aláírásán vesz részt. Az eseményen a lengyel és a román sportminisztérium egyetértési nyilatkozatot, a lengyel állami tűzoltóság és román belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya pedig együttműködési nyilatkozatot ír alá a polgári védelem területén. Az esemény végén a két kormányfő közös sajtótájékoztatót tart.
Megnőtt a közép- és kelet-európai régió szerepének jelentősége.
Oroszország Ukrajna elleni háborújának körülményei között megnőtt a közép- és kelet-európai régió szerepének jelentősége – jelentette ki kedden Bukarestben Mateusz Morawiecki.
A lengyel kormányfő Nicolae Ciucă miniszterelnökkel együtt a Román Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében tartott román-lengyel gazdasági fórumon vett részt. Kifejtette: reményei szerint ‘Ukrajna győzelme és a béke megteremtése’ után Románia, Lengyelország és Ukrajna közös gazdasági, befektetési és katonai együttműködési stratégiákat dolgozhat ki.
Mateusz Morawiecki úgy fogalmazott, hogy Lengyelország ‘nagyon nagy szövetségesének’ tekinti Romániát a közös érdekekért folytatott küzdelemben. Kijelentette, hogy szerinte ez a két ország korábban hosszú ideig a Nyugat és a Kelet bábja volt.
Természetesen nem lehet összehasonlítani a Nyugat részéről érkező nyomást a keleti nyomással. De fel kell ismernünk, hogy az átalakulás, a kapitalizmus első naiv évtizedei egy olyan időszakot jelentettek, amelyben minket Nyugat-Európa nagyrészt a saját céljaira használt fel. Romániából és Lengyelországból is sokan távoztak külföldre. Most százezrek térnek vissza Lengyelországba, történelmünk során először – mondta a lengyel kormányfő.
Kifejtette, hogy Lengyelországnak és Romániának nem kellene szófogadóan az Európai Unióra hallgatni, mert nem mindig a legjobb megoldásokat kínálja a két ország számára. Példaként említette a mobilitási csomag néven ismert uniós reformot és az ideiglenesen másik EU-országba kiküldött munkavállalókra vonatkozó uniós szabályokat, amelyek szerint jelentős csapást mértek a román és a lengyel gazdaságra.
Beszéde végén Mateusz Morawiecki kiemelte, hogy Lengyelországnak és Romániának együtt kell küzdenie az egységes európai piacon történő szolgáltatásnyújtás szabadságának kiteljesítéséért.
A lengyel miniszterelnököt délután fogadják a Cotroceni-palotában, ahol hivatalos tárgyalásokat folytat Klaus Iohannis államfővel.
Forrás: Agerpres