![](https://www.marosvasarhelyiradio.ro/wp-content/uploads/2019/01/original_concert_inaugurare_presed_ro_eu_2.jpg)
Románia hivatalosan is átvette az EU soros elnökségét
Az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségével Románia fontos szerepet vállalt európai szinten – jelentette ki csütörtökön, a román EU-elnökség hivatalos nyitórendezvényén Klaus Iohannis. A román államfő hozzátette: a hat hónapos mandátum legfontosabb célkitűzése, hogy Európa még erősebb, összetartóbb, egységesebb legyen.
Tizenkét évvel a csatlakozás után Románia fontos szerepet vállalt európai szinten. Visszatekintve megállapíthatjuk, hogy az európai családba való visszatérés egészen rendkívüli célkitűzése volt a teljes romániai társadalomnak, amely érdekében mindannyian odaadóan dolgoztunk. (…) Most ugyanilyen meggyőződéssel vesszük át az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségét, és az a célunk, hogy hozzájáruljunk egy erősebb, összetartóbb, egységesebb Európa létrejöttéhez – mondta az államfő.
Hangsúlyozta: 2019 első félévének meghatározó szerepe lesz az Európai Unió dinamikája szempontjából, hisz az Unió számos belső és külső kihívással néz szembe, köztük közvetlen szomszédságának biztonsági helyzete, a Brexit vagy a migráció. Az államfő kifejtette: a mai Európai Unió azért jöhetett létre, mert az alapító atyák hittek az európai projekt alapelveiben és értékeiben, és a több mint hatvanéves béke tanúsítja, hogy képesek vagyunk a hatékony együttműködésre.
Az államfő kifejtette, számos fontos dosszié szerepel az európai napirenden, mint például az Unió 2020 utáni többéves költségvetése, és Románia mandátuma alatt kerül sor az európai parlamenti választásokra is. Klaus Iohannis egy erősebb kohézió mellett érvelt, mert szerinte ez biztosíthatja az európai projekt sikerét, abban bízik, hogy a nagyszebeni csúcsértekezlet új irányt mutat Európának.
Viorica Dăncilă: Románia méltósággal fogja vezetni az Európai Unió Tanácsát
A kormányfő köszönetét fejezte ki azoknak, akik segítették az ország felvételét az Európai Unióba, és kifejtette: a jelenlegi alkotmány népszavazással való elfogadása jelentette tulajdonképpen az integrációs folyamat kezdetét. A miniszterelnök hozzátette, a kormány bebizonyítja, hogy Románia felkészült a fontos dossziék kezelésére, és egyetértést generáló, pártatlan közvetítő lesz a tagállamok között.
Hozzátette, Románia az európai utat választotta, és nem is akar letérni erről, ugyanakkor azonban nem szabad elfelejteni, hogy honnan indult az Európa Unió, milyen eszmékre, milyen elvekre épült az európai projekt. A kormányfő ugyanakkor köszönetet mondott az európai intézményeknek a román EU-elnökség előkészítésében való együttműködésért.