Riasztóan megugrott a kanyarós esetek száma Európában
Sürgős figyelmeztetést adott ki az Egészségügyi Világszervezet, mert Európa-szerte harmincszorosára ugrott a kanyarós megbetegedések száma.
A vírus az utóbbi évtizedekben Amerikából és Európából is szinte teljesen eltűnt, 2022-ben utóbbi kontinensen mindössze 941 regisztrált esetet jelentettek. Gócpontként tartották számon Afrikát, Gázát, Jement, ahol humanitárius katasztrófák bontakoztak ki. 2023 januárjától októberig azonban több mint 30 ezer európai megbetegedést jelentettek, minden ötödik eset 20 évnél idősebb beteget érintett.
Az egészségügyi világszervezet szerint ez az oltási arány csökkenésével magyarázható, valamint a koronavírus utáni utazási kedvvel, ami növeli a vírus terjedésének kockázatát. 2019-ben 96 százalékos volt az oltottsági arány Európában, 2022-re 93-ra csökkent, 2020 és 2022 kettő között 1,8 millió gyerek nem kapta meg a vakcinát.
Romániában tavaly 2805 kanyarós megbetegedést és a vírus okozta három halálesetet jelentettek.
A megbetegedéseket 34 megyéből és a fővárosból jelentették. A legtöbb esetet Maros és Brassó megyékből. Az egészségügyi minisztérium december elején hirdette ki a kanyarójárványt, ami lehetővé teszi a 9–11 hónapos gyermekek beoltását, valamint az oltatlan vagy hiányos oltási ütemtervű gyermekek immunizálását. Az egészségügyi miniszter szerint a járvány egyértelműen azért tombol újra, mert nagyon sok a beoltatlan gyermek.
A szaktárca közölte, hogy a háziorvosokat is bevonva tájékoztató kampányt indít a szülők körében az oltási program betartása érdekében. Felhívják a figyelmet, hogy a kanyaró egy rendkívül ragályos betegség, amelyet főleg a be nem oltott gyermekek kapnak el, és adott esetben súlyos lefolyású lehet, illetve veszélyes szövődményeket is okozhat.
Forrás: MTI/Digi24