Részeredmények: vezet a PSD, közel 9 százalékon az AUR
Az Állandó Választási Hatóság közleménye szerint a szavazatok 95 százalékos feldolgozottsága után, azaz több mint 5 millió szavazat megszámlálása után az exit-poll eredmények által közölt sorrend látszik beigazolódni, azzal a kivétellel, hogy két párt, amelyet öt százalék körül mértek, nem érte el az 5 százalékos bejutási küszöböt.
A képviselőházi listára leadott voksok alapján a Szociáldemokrata Párt 29,8 százalékot szerzett, a Nemzeti Liberális Párt pedig 25,11-et. Az USR-PLUS alsóházi listájára a választópolgárok 14,5 százaléka szavazott. Az AUR, azaz a Románok Egységéért Szövetség képviselőházi listája a leadott voksok 8,7 százalékát szerezte meg. Az RMDSZ 6 százalékot kapott. 95 százalékos feldolgozottságnál a Népi Mozgalom Párt 4,6 százalékkal, a Pro Románia pedig 4,1 százalékkal nem érte el a parlamenti bejutás 5 százalékos küszöbét. A felsőházi listák esetében is a szociáldemokraták győzelme körvonalazódik, 95 százalékos feldolgozottságnál, a szavazatok 30,2 százalékával. A Nemzeti Liberális Párt 25,5 százalékot összesített, a Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Dacian Ciolos vezette Szabadság Egység és Szolidaritás alkotta választási szövetség 15 százalékot. Az AUR 8,8 százalékon áll a szenátusban, míg az RMDSZ 6,2 százalékon. A Népi Mozgalom Párt 4,8, a Pro Románia pedig 4,2 százalékkal nem érte el az 5 százalékos bejutási küszöböt.
A külföldi szavazókörzetekben szavazó román állampolgárok száma szinte kétszerese volt a 2016-os parlamenti választásokon jegyzettnél.
Legtöbben Olaszországban járultak az urnákhoz, ezt követik a Moldova Köztársaságban szavazók, illetve a Spanyolországban, Nagy Britanniában és Németországban voksolók. A Román Rádió tudósítója szerint Rómában több román állampolgár azért nem szavazhatott, mert nem tudott felmutatni egy az olaszországi tartózkodásra feljogosító okiratot. A hivatalos adatok szerint több mint 1 millió 200 ezer román állampolgár él Olaszországban, több ezren azonban iratok nélkül, feketén dolgoznak, így nem rendelkeznek hivatalos lakhatási vagy tartózkodási engedéllyel. A félszigeten az idei választásokon, a 2016-os viszonyítva 64-el több, összesen 136 szavazókörzetet hoztak létre. Ezekben olyanok is jelentkeztek szavazásra, akik korábban a levélszavazás lehetőségét választották, azonban értesítették őket, hogy voksaik nem érkeztek meg Romániába.
Forrás: Digi24/RRA