Rendkívüli EU-csúcs kezdődött Brüsszelben
Románia teljes körű schengeni csatlakozása, azaz a szárazföldi határellenőrzés megszüntetése ‘természetes lépés’ – jelentette ki ma Klaus Iohannis Brüsszelben.
A rendkívüli EU-csúcs előtt nyilatkozó államfő hozzátette, hogy ennek a lépésnek “mielőbb meg kell történnie”. Klaus Iohannist arról kérdezték, tervez-e tárgyalni Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról Karl Nehammer osztrák kancellárral az Európai Néppárt márciusi kongresszusán. Az államfő azt felelte: nincs szükség a nagy európai pártok kongresszusára kétoldalú egyeztetések lebonyolításához. A megfelelő szinteken folyton történnek egyeztetések – tette hozzá Klaus Iohannis.
Az államelnöki tisztség nem a zöld asztalnál dől el, a választók akaratán múlik, hogy ki és mikor kerül ebbe a pozícióba – jelentette ki ma Brüsszelben Klaus Iohannis.
A rendkívüli EU-csúcs előtt nyilatkozó államfő a helyhatósági és az európai parlamenti választások összevonására vonatkozó javaslatra és arra a lehetőségre reagált, hogy a jelenlegi koalíciós pártok a kormányfői tisztség esetében is alkalmazott ‘rotációval’ osszák el egymást között az államelnöki tisztséget.
Klaus Iohannis elmondta, hogy jogosnak tartja a választások összevonására vonatkozó felvetést, mert idén fél év alatt, júniustól decemberig legalább négyszer szólítják urnákhoz a szavazókat, ami megterhelő. Hozzátette, hogy az ezzel kapcsolatos vitába nem kíván beleszólni, de kívánatosnak tart egy gyors döntést az idei választások menetrendjéről.
Az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitjára létrehozott szolidaritási folyosók nem érintik a román mezőgazdaságot, az országon csak áthaladó termékek nem befolyásolják a hazai piacot – jelentette ki ma Klaus Iohannis.
A brüsszeli rendkívüli EU-csúcs előtt nyilatkozó államfő rámutatott, hogy az EU és Ukrajna közötti szolidaritási folyosókat azért hozták létre, mert Ukrajnának szüksége van erre a segítségre. Ezt Románia támogatni tudja anélkül, hogy ezzel hátrányos helyzetbe hozná a román gazdákat – tette hozzá. Az államfő szerint a román gazdák ugyanazokkal a problémákkal küszködnek, mint francia, német vagy belga társaik. Úgy véli, vannak megoldások az Európa-szerte tiltakozó mezőgazdasági termelők követeléseire, és erről is szó lesz az Európai Tanács ülésén.
Forrás: Agerpres