Német mintára alakítanák át a szakoktatást
A szakoktatás évét hirdeti idén a háromszéki tanfelügyelőség, jelentette be sajtótájékoztatón Keresztély Irma. A főtanfelügyelő szerint az oktatási minisztérium német mintára alakítaná a szakoktatási rendszert.
A diákok vállalkozókkal kötnének szerződést, így a tanuló az elméleti órákat az iskolában hallgatná, de egy szakcégnél gyakorlatozna. Mindezért fizetést is kapna, illetve a helyi önkormányzatoktól szakoktatási ösztöndíjat. A szaktárca február 20-ig várja a tanfelügyelőségek és cégek javaslatait az új szakoktatási rendszerről. Keresztély Irma szerint a háromszéki vállalkozóknak nincs kellő pénzügyi kapacitása, hogy támogatni tudják a rendszert, ezért javasolják, hogy a cégek adójából legyen leírható a diákok foglalkoztatása. A háromszéki szakoktatás stratégiáját belefoglalják Kovászna megye készülő fejlesztési stratégiájába illetve a székelyföldi faipari stratégiába is.
A sepsiszentgyörgyi Pro Wood faipari klaszter szervezésében szerdán Tusnádfürdőn gyűlnek össze Kovászna, Hargita és Maros megyék vállalkozói, a három megye önkormányzati vezetői, szakpolitikusok, közbirtokosságok, szakiskolák és tanfelügyelőségek képviselői, hogy felvázolják a faipar helyzetét és jövőképét. A Pro Wood klaszter menedzsere, Kádár Rezső szerint a faiparosok körében felmérést végeznek, hogy a szakképzést a vállalkozók igényei szerint alakíthassák. A Pro Wood klaszter tervezi még, hogy a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskolában korszerű faipari képzőközpontot alakít ki.
MVR/Kovács Zsolt