Nem támogatták a békemegállapodást Kolumbiában
Nem támogatták a békemegállapodást a kormány és a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők, a FARC szélsőbaloldali gerillacsoport között a kolumbiai népszavazók.
A voksolók 50,2 tized százaléka utasította el az 52 éve tartó, több mint 260 ezer életet követelő fegyveres konfliktus lezárását célzó békeszerződést. Az Associated Press amerikai hírügynökség közlése szerint a “nem” és az igen” szavazatok között 60 ezer voks a különbség az előbbiek javára.
A referendumon viszonylag alacsony volt a részvétel, a 34,9 tized millióból mintegy 13 millió választópolgár élt szavazati jogával. Juan Manuel Santos kolumbiai elnök a népszavazás előtt közölte: nincsen másik terve, és amennyiben a “nemek” győznek, újra kiéleződik a fegyveres konfliktus. Az elnök ezzel feltehetően a szeptember 26-án aláírt békeegyezmény elfogadására ösztönözte a szavazókat, ugyanis a referendum nem von jogalkotási kötelezettséget maga után.
A népszavazás ötlete magától az elnöktől származik, akinek az volt a célja, hogy a “lehető legszélesebb legitimitást” biztosítsa a már aláírt egyezménynek. Az eredmény kihirdetése után Juan Manuel Santos közölte, hogy elismeri a vereséget. Hangsúlyozta, a tűzszünet továbbra is érvényben van, folytatja munkáját a béke elérése érdekében. Az elnök közölte azt is: ma összehívja a politikai pártokat, hogy megvitassák a békefolyamat jövőjét, valamint Havannába küldte a kormány tárgyalóit, hogy az eredményt Kubában váró FARC-vezetőkkel egyeztessenek.