Nem mond le a kormányfő, elhalasztották a kormányváltást
Nicolae Ciucă miniszterelnök ma reggel az előzetes bejelentésével ellentétben közölte, hogy nem mond le, a kormány folytatja a tárgyalásokat a tanügyi szakszervezetekkel.
A Marcel Ciolacu képviselőházi elnökkel és Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettessel közösen tartott sajtótájékoztatóján Nicolae Ciucă közölte: a koalíciós partnerekkel folytatott tegnap esti és ma reggeli egyeztetések után úgy döntött, hogy folytatják a tárgyalásokat a tanügyi szakszervezetekkel.
A kormányfő két nappal ezelőtt jelentette be, hogy a koalíciós megállapodásban rögzített menetrend szerint ma lemond tisztségéről.
Tegnap azonban Klaus Iohannis államfő burkoltan ennek ellenkezőjére szólította fel. Az államfő egészen pontosan azt mondta, hogy a maga részéről nem hiszi, hogy kormányfőcsere megvalósítható, ameddig le nem zárulnak az egyeztetések a tanügyiseket képviselő szakszervezetekkel.
Múlt szombaton hangzott el egyébként először az, hogy el kellene halasztani a kormányfőcserét. Marcel Ciolaci szociáldemokrata pártelnök, leendő miniszterelnök javasolta azt, hogy a tanügyi sztrájk befejezéséig szüneteltetni kellene az új kormány megalakításáról folytatandó tárgyalásokat.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Facebook-on tette közzé álláspontját a kormányfőcsere elhalasztásáról.
Azt írta, a kormány feladata a társadalom problémáinak megoldása, ezek közé tartoznak a tanügyben dolgozók problémái is. Hangsúlyozta: a koalíció másfél évvel ezelőtt azért vállalta a kormányzást, hogy stabilitást, kiszámíthatóságot hozzon és visszaállítsa a bizalmat a társadalomban. Elismerte, hogy hosszú út áll még a koalíció előtt, de ennek az útnak a végén jobb közszolgáltatásokat fog tudni nyújtani, és felzárkóztatja Romániát.
Marcel Ciolacu leendő miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke azt nyilatkozta, Nicolae Ciucă kormányfői pozícióból, jómaga pedig képviselőház elnökként folytatják a megoldáskeresést a tanárok ‘legitim’ követeléseinek rendezésére.
Hozzátette, a leendő kormány ‘első számú prioritásként’ fogja kezelni a tanügy és az egészségügy helyzetét. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tanügyi sztrájk idején nincs helye kormányfőcseréről szóló politikai egyezkedéseknek. Hozzátette, az oktatás ‘a társadalom egyik alappillére’, egy tanügyi sztrájk ‘erős érzelmi töltettel’ jár, ezért a kormánynak a politikai tárgyalások elé kell helyeznie a súlyos társadalmi problémák megoldását.
Forrás: Agerpres/Digi24