Nem csitulnak a medvetámadások
Egy csíksomlyói családi ház udvarára hatolt be tegnapról mára virradó éjszaka a medve – szétdúlta az udvaron található méhkaptárak egy részét, és megdézsmálta az ott talált mézet.
A héten csíkpálfalváról jelentettek medvetámadást, a hónap elején pedig Kászonújfaluban egy 15 éves gyereket támadott meg a nagyvad. Az elmúlt napokban több százan kaptak a RO-Alert rendszeren keresztül figyelmeztető üzenetet arra vonatkozóan, hogy medve ólálkodik a lakóhelyük közelében. Nemcsak Hargita megyében okoz fejtörést a hatóságoknak és a lakosságnak a medvék jelenléte. Marosvásárhely környékén szinte napi szinten jelzik a medve jelenlétét, a vadállatok méhkaptárokat, gyümölcsösöket tesznek tönkre. A Marosszentgyörgyhöz tartozó csejdiek és tófalviak az elmúlt napokban többször jelezték, hogy medve jár a települések közelében, egy gazdaságból egy disznót is elvitt a nagyvad. Csütörtök éjszaka a Ro-Alert rendszeren keresztül Csejden és Marosvásárhelyen figyelmeztettek medveveszélyre, ma hajnalban pedig Marosszentgyörgyön.
Bár Bukarestben a miniszterek tanácsán és Brüsszelben a hasonló platformon egyértelműen megfogalmazták, hogy Romániának fel kell lépnie a medvekérdés rendezése érdekében és az emberi életet meg kell védenie, a környezetvédelmi minisztérium egyelőre csak látszatintézkedéseket tesz a medvekérdés rendezése érdekében.
A hónap elején tartott közmeghallgatás után csupán évi 140 medve kilövésére adtak engedélyt, holott a székelyföldi hatóságok szerint ennek triplájára lenne szükség. Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálatának tájékoztatása szerint Hargita megye esetében sajátos szabályozást kell kidolgoznia a minisztériumnak, hiszen Romániában sehol nincs annyi áldozat, mint itt. A megyei önkormányzat átgondolt, szakmailag megalapozott menedzsmentterv elkészítését kéri évek óta a Környezetvédelmi Minisztériumtól, amely magába foglalja a medvekárok megelőzésétől a kárpótlásig a nagyvad és az ember együttélésének minden részét.