Nehézkesen működik a hazai örökségvédelem
Nehézkesen működik a hazai örökségvédelem hiszen alulfinanszírozottak és kevés alkalmazottal működnek a megyei művelődési igazgatóságok, mutatott rá Csáki Árpád.
A Kovászna megyei Művelődési Igazgatóság vezetője prefektúrai sajtótájékoztatón az örökségvédelem helyzetét érzékeltetve rámutatott: idén a művelődési minisztérium a GDP alig 0,1 százalékából gazdálkodik és ennek a költségvetésnek 1,15 százalékából finanszírozzák az örökségvédelemmel megbízott 41 megyei művelődési igazgatóság működését. Kovászna megyében mindössze hárman dolgoznak, sorolta Csáki Árpád. Az igazgató szerint leggyakoribb feladatuk a műemlékvédelmi engedélyek kiadása, amire minden nagyobb beruházás esetén szükség van.
Arra kéri az érintetteket, hogy időben nyújtsák be az engedélykérésüket mert nem szeretnék hátráltatni a beruházások megvalósítását ám esetenként el kell rendeljék az adott terület régészeti feltárását. Az örökségvédelmi szakember szerint fontos feladatuk, hogy bővítsék az örökségvédelmi listán szereplő műemlékek számát. Ezt hátráltatja, hogy sok esetben a tulajdonosok tehernek érzik, ha az ingatlanukat műemléknek nyilvánítják, mert ezzel sok kötelezettség és kevés előny jár és az államtól kevés segítséget kapnak. Háromszéken 594 ingatlan szerepel az örökségvédelmi listán, ám ennél sokkal többet lehetne műemléknek nyilvánítani.
Marosvásárhelyi Rádió/Kovács Zsolt