Mit lehet tenni a drogfogyasztás megfékezése érdekében?
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) mai ülésén a drogfogyasztás volt az egyik fő téma. Emellett arról is szó esett, hogy a képviselőház sürgősségi eljárással fogja megvitatni a drogokkal kapcsolatos bűncselekmények büntetésének szigorításáról szóló törvénytervezetet.
Megengedhetetlen az, ami 2 Mai-on is történt, hogy egy személyt a rendőrség megállít, az autóján nincs érvényes biztosítás, illetve drogot találnak nála és tovább engedik. Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban ilyen biztosan nem történhetett volna meg, egyértelmű, hogy szigorításra van szükség, illetve nevelésre, prevencióra, ami akár már a közeljövőben is elkezdődhet, mondta Csoma Botond, az RMDSZ parlamenti frakciójának vezetője, a szövetség szóvivője.
A prevenció és a nevelés kérdése mellett sokan hangoztatták azt is, hogy célravezető lenne bizonyos szerek legalizálása is. Azonban ezzel nem mindenki ért egyet.
Drd. Bartha Éva klinikai pszichológus, a Bonus Pastor Alapítvány, valamint a Noe Psichocenter mentálhigiénés központ munkatársa szerint ugyanis a legális szernek számító alkohol sokkal több problémát okoz, mint a kábítószer, ilyen megközelítésből pedig egyes drogok legalizálása nem lenne képes megoldani a helyzetet, hanem éppen ellenkezőleg, még súlyosabb következményekkel járhatna.
A szakember szerint a megoldás a nyílt kommunikációkban, a tabuk nélküli párbeszédben és az ismertterjesztésben keresendő. Drd. Bartha Évával beszélgettünk.
Marosvásárhelyi Rádió/Nagy-Bodó Szilárd