Mi van, ha tényleg egy oltáson múlik a gyerek élete?
Az egészségügyi minisztérium elindította a gyerekek védettségét célul kitűző Az oltás életet ment kampányt. Az Országos Közegészségügyi Intézet kimutatása szerint a 12 hónapnál kisebb kisbabák csak 81 százalékát oltották be, ugyanakkor a gyerekek 15 százalékának védettsége nem teljes, mert nem jelentek meg az újraoltásnál. Országszerte közel 1000 kanyaró megbetegedést jegyeztek, a legérintetebb Arad, Maros és Beszterce megye.
Soós Szabó Klára, a Hargita megyei Családorvosok Egyesületének elnöke rádiónknak elmondta, hogy az Egészségügyi Minisztérium feladata és kötelessége az oltóanyagok beszerzése, viszont az utóbbi években a minisztérium nem tesz eleget ebbéli kötelezettségeinek. „Kárt okoz a mi munkánkban is, és ami a védettséget illeti, ezen a téren is, és az emberekben ez bizonytalanságot ébreszt.” – véli Soós Szabó Klára családorvosnő. Elmondása szerint kevés azoknak a száma, akik tudatosan nem akarnák beoltatni gyerekeiket, a legnagyobb problémát az oltóanyagok hiánya okozza. Továbbá hangsúlyozza, hogy a gyerekek egészségét megőrizni a szülők feladata, és felelőtlenség megfelelő szakismeret nélkül döntést hozni egy ilyen kérdésben.
„Felelőtlenség, annál is inkább, mert a szülő maga ezeket a védőoltásokat megkapta, így be van biztosítva, és nem tudom, milyen lelkiismerettel fog élni az a szülő, akinek gyermeke éppen egy tetanusz fertőzés következtében életét veszti.” – nyilatkozta a családorvosnő, aki a védőoltások beadatásának fontosságát hangsúlyozta, hiszen egy súlyos lefolyású, szövődményekkel, sok esetben elhalálozással járó betegséggel szemben a védőoltás egy életre védettséget nyújt az illető szervezet számára.
Riporter, Magyari Izabella.