Megyénként változik a családorvosok helyzete
Országos szinten a családorvosok mintegy 70 százaléka meghosszabbította a szerződését az egészségbiztosító pénztárral – tájékoztat az Országos Egészségbiztosító Pénztár közleménye.
Hargita megyében a háziorvosoknak közel fele már aláírta az egészségügyi keretszerződés meghosszabbítását a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral.
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója szerint a 148 Hargita megyei háziorvosból 72 aláírta a három hónapra szóló kiegészítő keretszerződést. Soós-Szabó Klára, a háziorvosokat tömörítő egyesület Hargita megyei elnöke szerint jelzést várnak arra vonatkozóan, hogy a döntéshozóknak valóban szándékukban áll javítani az egészségügyi alapellátó rendszeren, erre három hónap haladékot adtak a háziorvosok.
A száz háromszéki családorvosból 35-en szerdán aláírták az idei évre érvényes szerződést az egészségbiztosító pénztárral, számolt be Dragoș Tatu.
A Kovászna megyei Egészségbiztosító Pénztár igazgatója szerint a többi háziorvossal további tárgyalásokat folytatnak és bíznak abban, hogy mihamarabb rendeződik a helyzet és minden családorvos elkezdi felírni pácienseinek az ingyenes és ártámogatott recepteket és kiállítani a küldőpapírokat. Mint arról beszámoltunk érvényes szerződések hiányában a háromszéki háziorvosok szerdán ugyan dolgoztak és pénzt sem kértek a betegektől, bár a vizsgálatokat nem téríti meg számukra a biztosító, de nem írtak recepteket és küldőpapírt. A Kovászna megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke Lucia Seres szerint minden háziorvos dolgozik, azok is, akik még nem írták alá az idei szerződésüket. Emlékeztetett, hogy hónapok óta kérik, hogy növeljék a családorvosi ellátásra szánt költségvetést, csökkentsék a bürokráciát, mert jelenleg papírhegyeket kell gyártsanak, ahelyett, hogy betegellátással foglalkoznának. Lucia Seres sajnálatosnak tartja, hogy a háziorvosok nem tartottak össze és egyesek aláírták a szerződést. Ugyanakkor abban bíznak, hogy az egészségbiztosító és a kormány még ezen a héten teljesíti követeléseinket és visszaáll minden a rendes kerékvágásba. A tiltakozás hatására az egészségügyi minisztérium 278 millió lejjel, azaz 17%-kal növelte meg az alapellátásra szánt költségvetést.
Brassóban 70 családorvos nem kötött szerződést az Egészségügyi Pénztárral.
A Brassói Családorvosok Egyesülete szerint, Brassóban 70 háziorvos döntött úgy, hogy nem köt szerződést az Egészségügyi Pénztárral, tiltakozásképpen a jelenlegi egészségügyi rendszer ellen. Brassó megyében 318 családorvos dolgozik, akik közül sokan már megkötötték a keretszerződést – de ez nem jelenti azt, hogy elégedettek lennének a rendszer működésével. A családorvosok tiltakoznak a bürokratikus egészségügyi rendszer ellen, amely arra kényszeríti a pácienseket, hogy betegen egyik orvostól a másikig járjanak igazolások, vagy más orvosi levelek miatt. Ugyanakkor az általános orvosi ellátás támogatását kérik az államtól, hiszen a betegellátás 7o százalékát a háziorvosi rendelőkben elvégzik. A receptkiadás és küldőlevelek megszerkesztésére kialakított informatikai rendszer javítását kérik, mivel ez jelenleg gyakran nem működik az elvárásoknak megfelelően.
Szeben megyében minden családorvos aláírta a szerződéseket.
A megye 247 családorvosa még az elmúlt év utolsó munkanapján aláírta a szerződések mellékleteit a pénztárral. Többségük azonban tegnap csatlakozott az országos tiltakozáshoz, és nem bocsátott ki ártámogatott és ingyenes recepteket, illetve küldőpapírokat. Ma már minden olyan dokumentumot kibocsátottak, amelyre pénztári szerződéssel rendelkeznek.