A család állt az RMDSZ kongresszusának középpontjában
Kelemen Hunor az RMDSZ 15. Kongresszusán elsősorban köszöntötte a meghívottakat és kitért arra, hogy igazán csak együtt lehetünk erősek.
Továbbá beszélt arról is, hogy 4 év stabil kormányzásra szüksége van az országnak, hiszen 2008-tól egy kormány sem volt 1 évnél tovább hatalmon. Ezért is szükség van egy erőfeszítésre mindenki részéről, hogy a koalíció talpra álljon vagy olyan – akár kisebbségi – kormány legyen, amelyik képes eredményeket felmutatni.
A család társadalmi alappillér. Az önkormányzatoknak pedig feladata megteremteni a lehetőségeket mind az oktatás, mind pedig az élet más területein, azért hogy a fiatalok itthon maradjanak és itthon vállaljanak gyermekeket. Jó hír, hogy a héten több új bölcsőde, óvoda és iskola is elkezdte a működését. Az RMDSZ kongresszusán pedig számos jó ötlete is elhangzott, amit Maros megyében is megpróbálnak alkalmazni. Péter Ferencet, a Maros Megyei tanács elnökét kérdeztük.
Minden újszülött gyermeket Budapesten is számontartanak és támogatnak. Erről szól a köldökzsinór program, amivel a határon túl élő magyarokat szeretné támogatni Magyarország Kormánya a családalapításban. Novák Katalin család- és Ifjúságügyért Felelős államtitkár, a Fidesz alelnökének a beszédét hallhatják.
Csak azokat érjük el, amiért megharcolunk. A magyar nemzet pedig mindig meg kellett harcoljon a vívmányaiért. Erről szólt Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének az üzenete, amit Novák Katalain család- és Ifjúságügyért Felelős államtitkár, a Fidesz alelnöke olvasott fel az RMDSZ 15. Kongresszusán.
„Az elmúlt egy évtizedben messzire jutottunk együtt az őshonos közösségek európai védelmében, de még nem érkeztünk meg célunkhoz, még nincsenek olyan EU-s intézkedések, amelyek a kisebbségi nyelveket és kultúrákat védenék” – mondta el Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője, a FUEN elnöke az RMDSZ pénteki, marosszentgyörgyi kongresszusán.
Az európai kisebbségi ernyőszervezet a FUEN 36 államban tevékenykedő 105 tagszervezete nevében köszöntötte a kongresszus résztvevőit. Kiemelte: az Erdélyből indított összeurópai ügyet ma ismerik az Európai Unióban, ezt támogatja a német, a holland, a magyar parlament és számos régió, valamint az Európai Parlament, és végre tárgyalt róla az Európai Bizottság is. Hozzátette: bár nyíltan senki sem mondja, de a folyosói beszélgetéseken azt hallani, az Európai Bizottság egyes tagállamok történelmi érzékenységére hivatkozva nem adott zöld utat a kisebbségi kezdeményezésnek. A FUEN elnöke elmondta, eddig a meglévő jogi keretben próbáltak kisebbségvédelmi intézkedéseket elfogadtatni az Európai Unióval. ,,Kérjük az uniós szerződések módosítását úgy, hogy a kisebbségvédelem váljon uniós kompetenciává, a koppenhágai kritériumok betartása pedig legyen kötelező a tagállamok számára” – jelentette ki, kérve az RMDSZ támogatását ehhez a munkához.