Megkezdődött a Három Tenger Kezdeményezés üzleti fóruma
A Három Tenger Kezdeményezés térségében rejlő lehetőségek óriásiak, és folytatni kell a nagyszabású infrastruktúra-fejlesztési projekteket más uniós országok, valamint a nyugat-balkáni országok bevonásával – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a Három Tenger Kezdeményezés üzleti fórumának megnyitóján.
Az államfő kifejtette, a befektetések elősegítésére a Három Tenger Kezdeményezés eszköztárának megerősítésére és diverzifikálására van szükség, többek között egy Innovációs Alap létrehozásával és a jelenlegi Beruházási Alap utódjának kialakításával. Mint elmondta, a fórum fontos témája a beruházások vonzása, legyen szó akár a közlekedésről, az energiáról vagy a digitális területről.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a jelenlegi helyzetben a fő célkitűzés a régió északi és déli része közötti összeköttetés megerősítése mind polgári, mind katonai vonalon. Klaus Iohannis szerint a Három Tenger Kezdeményezés a polgári atomenergia-ágazatban és érdekelt lehet.
Olyan projektek révén, mint a cernavodăi erőmű harmadik és negyedik reaktorának megépítése, valamint a kis moduláris atomreaktor kifejlesztése. Ennek köszönhetően Románia regionális szinten és az egész Európai Unió szintjén is fontos energiabiztonsági tényezővé válhat. Továbbá az államfő jelezte, hogy Románia kezdeményezésére az elmúlt évben a Három Tenger Kezdeményezés keretében különös figyelmet fordítottak a kiberbiztonságra.
Marcel Ciolacu miniszterelnök ma a Három Tenger Kezdeményezés üzleti fórumának hivatalos megnyitóján kijelentette, hogy Románia a regionális stabilitás tényezője nemcsak a régió biztonságához, hanem a fejlődéséhez is hozzájárulhat.
A miniszterelnök elmondta, hogy a világjárvány, a háborút követő energia- és humanitárius válság okozta problémák után fejleszteni kell az ország úthálózatát, vasúthálózatát és a kikötőket. Hangsúlyozta, ez segíteni fogja a gazdaságot, és biztosítani fogja, hogy az ukrán gabona eljusson a világ piacaira.
Hozzátette, hogy a gazdaság és a beruházások szempontjából egy nagyon dinamikus régió részei vagyunk, és ezt az éves gazdasági növekedési adatok is alátámasztják. A kormányfő szerint, ami a jövőt illeti, annak magában kell foglalnia Ukrajna újjáépítését és az Európai Unió bővítését a Moldovai Köztársasággal, Ukrajnával és a Nyugat-Balkánnal.
Forrás: Agerpres/news.ro