FRISSÍTVE: Meghaladta a 19 ezret a halálos áldozatok száma
Már meghaladta a 19 ezer 300-at kora délután a törökországi és szíriai földrengések halálos áldozatainak száma a helyi hatóságok összesítése szerint. A sérültek számát több mint 65 ezerre becsülik.
A hatóságok megerősítették azt is, hogy az anyagi kár szinte felmérhetetlen. A mentőalakulatok folytatják a kutatást a túlélők után, de egyre kevesebb a remény, hogy élve ki tudják menteni a romok alatt rekedteket. Több mint 72 óra telt el a földrengés óta, és szakértők szerint ez az úgynevezett kritikus időablak, amely után már nagyon kevés az esélye annak, hogy valaki túléli a katasztrófát, még akkor is, ha nincsenek komoly sérülései.
A fagypont alatti éjszakai hőmérséklet miatt egyre csökken az esély, hogy hatvan órával a katasztrófa után a mentőcsapatok túlélőkre bukkanjanak.
Törökországban több mint hatvanezren dolgoznak már a mentésen, ugyanakkor a tragédia kiterjedtsége miatt az erőfeszítések elégtelennek tűnnek. Az EU 3 millió eurós segélyt küld Törökországba és 3,5 milliósat Szíriába – ez utóbbi országnál rögzítették, hogy a segélynek a lázadók által ellenőrzött részre is meg kell érkeznie, még akkor is, ha azt hivatalosan az Aszad-kormánynak küldik. Kína közel 4 és fél milliárd dollárral segíti Szíriát.
Románia az európai polgári védelmi mechanizmus keretében ajánlotta fel a segítségét a török hatóságoknak, és Hollandia után a második ország volt, amelynek a támogatását elfogadták a törökök.
Jelenleg még az épületek alatt maradt túlélők mentésén van a hangsúly, de hamarosan a fedél nélkül maradt tíz- vagy akár százezrek ellátása okoz majd óriási problémát. Szíriában és Törökországban összesen 23 millió személyt érint a hétfői földrengés, közülük 1,4 millió gyerek.
Mára virradóra újabb tíz román állampolgárt, köztük két gyermeket szállítottak haza Törökországból a román légierő gépeivel – közölte a védelmi minisztérium.
Hétfő óta összesen 31 román és két lengyel állampolgár érkezett Romániába a földrengés sújtotta Törökországból a katonai repülőgépeken. Tegnap a román légierő három katonai repülőgépe egy RO-USAR mentőcsapatot, egészségügyi személyzetet, a kutató-mentő munkához szükséges felszerelést, valamint alapvető ellátmányt szállított Törökországba – közölte a szaktárca.
Négy embert mentettek ki a romok alól Törökországban a román mentőcsapatok – közölte ma az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség. A mentési akciót megnehezítette, hogy közben újabb, 4,2-es erősségű földrengés történt, ami elmozdította a lezuhant épületelemeket.
Két román kereső-mentőalakulat jelenleg egy teljesen összeomlott, nyolcemeletes épület romjainál teljesít szolgálatot a török hatóságok kérésére. Mindkét csapat kereső-mentőegységből, a rohammentő-szolgálat orvosaiból és asszisztenseiből, valamint nyomkereső kutyákból és idomáraikból áll.
Megérkezett az első ENSZ-segélyszállítmány a földrengés sújtotta Szíriába.
Geir Pedersen, az ENSZ szíriai különmegbízottja a bejelentést megelőzően Genfben elmondta: problémák adódtak, mert a határátkelőhöz vezető utak megrongálódtak. Hozzátette: az illetékesek biztosították a világszervezetet arról, hogy az első humanitárius segélyszállítmány a nap folyamán bejut Szíriába. Hozzátette: egyeztetett az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselőivel, akik azt ígérték, mindent megtesznek annak érdekében, hogy a segélyek Szíriába érkezése ne ütközzön akadályba. A Nyugat szankciókkal sújtotta a damaszkuszi kormányt a polgári lakosság elnyomása miatt.
Forrás: Euronews/Rador/Agerpres