Ma van a cigány rabszolgaság eltörlésének napja
Romániában 2011 óta hivatalosan, állami szinten is megemlékeznek február 20-án, a cigányok sok évszázados rabszolgaságának eltörléséről.
1856. február 20-án lépett életbe a törvény, amely kimondta Moldvában a bojárok birtokában levő „magán” cigány rabszolgák egyenjogúsítását és kötelező szabadon bocsátását – előtte 1855-ben mondták ki e törvényt a Havasalföldön. A történettudományban máig vita folyik arról, hogyan kezdődött a cigányok rabszolgasága Romániában – a több évszázadon keresztül fennálló társadalmi-gazdasági intézmény, a rabság eredetét, természetét tekintve igencsak megoszlik a történészek véleménye.
Nicolae Iorga történész szerint a cigányok eleve rabsorban érkeztek a tatárok oldalán a mongol invázióval 1241-1242-ben, és nem szabad akaratukból telepedtek be. P. N. Panaitescu szerint a román feudális rendszer termelte ki, és ugyancsak ez a rendszer volt érdekelt a fenntartásában – a történész szerint a korszak gazdasági-társadalmi feltételei elegendő magyarázatot adnak a cigány rabszolgaság ilyen hosszú távon való megőrződésére. Másfél évszázaddal a cigány rabszolgaság eltörlése után a romák még mindig megbélyegzettek a többségi társadalom által, és még mindig érvényesül a társadalmi kirekesztés.
Forrás: romnet.hu