Ma fogadja el a kormány a megszorító intézkedéseket
A kormány ma, az idei év utolsó ülésén fogadja el azt a gazdasági és szociális intézkedéseknek a bevezetéséről szóló sürgősségi rendeletet, amelynek célja az állami kiadások észszerűsítése és a költségvetési hiány csökkentése.
Ez a rendelet előírja többek között a nyugdíjak befagyasztását, de nem emelik a közalkalmazottak bérét sem. Az állami alkalmazottaknak nem fizetnek ugyanakkor túlórapénzt sem, a pluszban ledolgozott órákért szabadnap jár majd. A közszféra dolgozói nem részesülhetnek bérkiegészítésben és prémiumban sem a következő évben. Befagyasztják továbbá a háborús veteránoknak és a forradalmároknak járó támogatásokat.
Az egyetemisták csak az otthonuk és azon település között utazhatnak 90 százalékos kedvezménnyel a vonaton, ahol az egyetemük van és befagyasztják az egyetemi ösztöndíjakat is. a városi tömegközlekedési eszközökön érvényes bérletek esetében a jelenlegi 100 százalék helyett 50 százalékra csökkentenék az állami hozzájárulást. A szakszervezetek bírálták a dokumentum rendelkezéseit, és arra figyelmeztettek, hogy tiltakozások következnek.
Összesen mintegy 133,37 milliárd lejes pénztöbbletet remél a kormány a tervezett költségcsökkentő és adóügyi intézkedésektől – derül ki az ezekről szóló sürgősségi rendelet tervezetének indoklásából.
Eszerint 2025-ben 7,11 milliárd lejjel, 2026-ban 8,75 milliárd lejjel, 2027-ben 9,41 milliárd lejjel, 2028-ban pedig 9,95 milliárd lejjel nőnek a költségvetési bevételek, a kiadások pedig 126,26 milliárd lejjel csökkennek 2025-ben. A tervezet szerint jövőre a jelenlegi 8 százalékról 10 százalékra nő az osztalékadó, megszüntetik az IT-szektor, az építőipari, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat munkavállalóinak adókedvezményeit, illetve a jelenlegi 500 ezer euróról 2025 elejétől 250 ezer euróra, 2026. január elsejétől pedig 100 ezer euróra csökken az a bevételhatár, ameddig egy cég mikrovállalkozásnak minősül.
Forrás: RRA/Agerpres