Lignittel működő hőerőműveket zár be a kormány
Lignittel működő 660 megawattnyi villamosenergia-kapacitás leállításáról döntött mai ülésén a kormány, ez ugyanis az egyik feltétele annak, hogy az Európai Bizottság (EB) felszabadítsa a helyreállítási alap Romániának járó összeg második, 3,2 milliárd euróra rúgó részletének kifizetését.
A kormány a nemzeti helyreállítási terv (PNRR) egyik vállalását teljesítendő tavaly nyáron sürgősségi rendeletet hozott arról, hogy az EU környezetvédelmi célkitűzéseinek megvalósítása érdekében tíz éven belül fokozatosan megújuló energiaforrásokkal helyettesíti a szenet.
A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében első lépéseként a menetrend szerint 2022 végéig le kellett volna állítani az Olténiai Energetikai Komplexum részeként – Rovinariban és Turceniben – működő két hőerőmű egy-egy blokkját. Az ukrajnai háború miatti energiaválságra hivatkozva tavaly decemberben elnapolták a leállítást, az Európai Bizottság azonban erre hivatkozva visszatartotta a helyreállítási támogatás második részletét.
A kormány mai ülésen két Zsíl-völgyi szénbánya, a lupényi (Lupeni) és lónyai (Lonea) “versenyképtelen” kitermelés leállításáról is határozatot fogadott el, amelyben a még ott dolgozó 17 alkalmazott végkielégítésének és csaknem 50 hektárnyi bányaterület termőfölddel befedése költségének megtérítését vállalja. Egy másik kormányhatározat értelmében idén is az állami költségvetésből fedezik az Olténiai Energetikai Komplexum – üvegházhatású gázok kibocsátására kivetett – “klímaadóját” 450 millió lej értékben.
Forrás: Agerpres