• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Következő műsor

10:00 TÉRERŐ

Hallgasd Nézd
Most Adásban

LACHOBAHT - A ROMA KÖZÖSSÉG MŰSORA

Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.7057 RON
  • GBP5.9660 RON
  • HUF1.2243 RON

Lezárult a közoktatási törvény tervezetének vitája

A közoktatásban dolgozó pedagógusoknak kötelességük tiszteletben tartani a sokszínűséget annak érdekében, hogy a tanulókban befogadó és toleráns hozzáállást alakítsanak ki – döntötte el a közoktatási törvény tervezetének szerdai vitáján a képviselőház tanügyi bizottsága.

A testület a Nemzeti Liberális Párt módosító indítványát szavazta meg. A tervezetben eredetileg az szerepelt, hogy a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak kötelességük a sokszínűséget ‘oktatási erőforrásként’ bemutatni a gyerekeknek, annak érdekében, hogy a tanulókban befogadó és toleráns hozzáállást alakítsanak ki.

A bizottság elfogadta a Szociáldemokrata Pártnak azt a módosító javaslatát, hogy az aktív vagy nyugdíjas pedagógusok gyermekei mentesüljenek az egyetemi felvételi díj és a bentlakásdíj kifizetése alól. Egy másik elfogadott módosítás szerint kifizetik az ingázó pedagógusok és a kisegítő személyzet utazási költségeit az oktatási minisztérium költségvetéséből.

A hittan is érettségi tantárgy lehet.

A közoktatási törvény tervezetének szerdai vitáján a képviselőház tanügyi bizottsága elfogadta azt a módosító javaslatot, hogy a humán osztályok diákjai hittanból is érettségizhessenek.

Az indítvány szerint a hittant a szaknak megfelelő választható tantárgyak közé sorolják be a társadalomtudományi és filológia profilú osztályokban. Előbbi osztályok esetében a választható tantárgyak a következők lesznek: földrajz, logika, pszichológia, szociológia, gazdaságtan, filozófia és hittan. A filológia profilú osztályok esetében a történelem, földrajz, logika, pszichológia, szociológia, gazdaságtan, filozófia és hittan kerül be a választható tantárgyak körébe.

Egy másik elfogadott módosító javaslat szerint a diákok beiratkozása a hittanórákra a szülő/törvényes képviselő írásbeli kérésére történik. A döntés módosításához szintén írásbeli kérelem szükségeltetik. Ha a tanuló nem vesz részt a hittanórákon, a tanulmányi helyzetét a tantárgy figyelembe vétele nélkül zárják le. Ugyanez vonatkozik azokra a tanulókra is, akiknek objektív okokból nem biztosították a feltételeket a hittanórák látogatásához. Az a tanuló, aki nem vesz részt a hittanórákon, a tanítási órák idején nem hagyhatja el az iskola területét.

A hittant kizárólag szakképzett pedagógusok oktathatják az iskolákban – írja elő egy másik elfogadott javaslat.

A tanügyi bizottság ülése után Ligia Deca oktatási miniszter a sajtónak elmondta, az iskolák a fokozatosság elvét követve alkalmazzák a szankciókat, és csak végső esetben fogják kizárni a diákokat.

Emlékeztetett arra, hogy a törvénymódosítás lehetőséget ad a tanulói jogviszony korlátozott idejű felfüggesztésére is. Kijelentette, szerinte nagyon kevés olyan eset lesz, amikor az iskoláknak a legsúlyosabb szankciót kell alkalmazniuk. A mai ülésen a tanügyi bizottság elhalasztotta a vitát a közoktatási törvénynek az érettségivel és a középiskolai felvételivel kapcsolatos több paragrafusáról. Ligia Deca közlése szerint ezek a cikkelyek testület holnapi ülésén kerülnek majd napirendre. A tanügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta, hogy a sokszínűség meghatározásán már nem fognak változtatni a bizottsági viták során, mert a korábban módosított meghatározás a sokszínűség számos sajátosságára kiterjed.

Órák alatt tilos lesz a mobiltelefon használata.

Tilos az iskola területén a kábítószerek, szeszes italok és más tiltott szerek fogyasztása, illetve a dohányzás és a szerencsejátékokban való részvétel is, továbbá órák alatt nem szabad használni a mobiltelefont. Az erről szóló módosító javaslatot ma fogadta el a képviselőház tanügyi bizottsága a közoktatási törvény tervezetének vitáján.

A Nemzeti Liberális Párt, a Szociáldemokrata Párt és az oktatási minisztérium közös módosító indítványa egyebek mellett előírja, hogy a tanulóknak tilos bevinniük az iskolába és az intézmény területén terjeszteniük olyan anyagokat, amelyek tartalmuknál fogva aláássák az ország függetlenségét, szuverenitását, egységét és területi integritását, amelyek erőszakra buzdítanak, vagy sértik egy személy jó hírnevét. Továbbá nem szabad megakadályozniuk az iskola helyiségeibe való belépést, és tilos kábítószert, szeszes italokat vagy más tiltott szereket és cigarettát birtokolniuk vagy fogyasztaniuk az iskola területén. Az elfogadott javaslat tiltja a szerencsejátékokban való részvételt is a tanintézet területén.

A diákoknak emellett tilos bevinniük az iskolába fegyvert, petárdát és egyéb pirotechnikai eszközöket, könnygázt, bénító spray-t és egyéb olyan eszközt, amellyel veszélyeztethetik az iskola tanulóinak és személyzetének testi és lelki épségét. Ugyanakkor a tanulóktól nem lehet elvenni az olyan személyes tárgyakat, amelyek nem jelentenek veszélyt saját biztonságukra vagy a tanintézetben tartózkodó többi személy biztonságára.

A módosító javaslat előírja azt is, hogy elemi osztályokban és 5-8. osztályban tilos a tanulók számára a mobiltelefon és egyéb elektronikus eszköz használata órán és a tanintézeten kívüli oktatási tevékenységek alatt egyaránt. Ez alól csak azok az esetek képeznek kivételt, amikor oktatási céllal, illetve az intézmény belső szabályzatában megjelölt helyeken használják az eszközt. A gimnáziumi oktatásban tanintézet a belső szabályzatában teljesen megtilthatja vagy korlátozhatja ezeknek az eszközöknek a használatát az oktatási tevékenység idején.

A tanulókat csak nagyon súlyos esetekben lehet kizárni az iskolából.

A tanulókat csak nagyon súlyos esetekben lehet kizárni az iskolából, a kizárt diák pedig a következő tanévben újra beiratkozhat ugyanabba a tanintézetbe – döntötte el a közoktatási törvény tervezetének vitáján a képviselőház tanügyi szakbizottsága.

A testület egyöntetűen fogadta el a Nemzeti Liberális Párt, a Szociáldemokrata Párt, valamint az oktatási minisztérium közös módosító indítványát. E szerint az iskola tanszemélyzete fegyelmi eljárást indíthat az intézmény szabályainak megsértése vagy a tanuló nem megfelelő viselkedése miatt. A vizsgálat részeként értesítik az esetről az érintett diák szüleit vagy törvényes gyámjait, és behívatják őket az iskolába egy megbeszélésre.

A törvénymódosító javaslat szerint a tanulóknak joguk van a védelemhez, kollektív szankciók pedig nem alkalmazhatók. Csak az iskola területén, a tanórán kívüli iskolai tevékenységek vagy online oktatás során elkövetett fegyelmi vétségek büntethetők. A tanulókkal szemben alkalmazható szankciók a vétség súlyosságától függően a következők: egyéni figyelmeztetés; írásbeli megrovás; az ösztöndíj ideiglenes vagy a teljes tanévre szóló megvonása; áthelyezés egy párhuzamos osztályba; a tanulói jogviszony korlátozott idejű felfüggesztése; a kizárás írásos kilátásba helyezése; kizárás az ugyanabba az iskolába történő visszairatkozás jogával a következő tanévben; kizárás egy másik iskolába történő beiratkozás jogával a következő tanévben; kizárás a posztliceális képzés tanulói esetében az újrairatkozás joga nélkül.

Ezek a büntetések a magaviseleti jegy levonásával is járhatnak. Elemisták esetében a szankcióknak csak az első három fokozata alkalmazható. A tanulóknak az osztály vagy az iskola közössége előtt történő nyilvános megrovása tilos. Az elfogadott módosító indítvány szerint az iskolai fizikai erőszak bármilyen formája a hatályos jogszabályoknak megfelelően büntetendő. A kizárás kilátásba helyezése és a kizárás csak nagyon súlyos esetekben alkalmazható, amikor a tanuló iskolai jelenléte veszélyezteti a diáktársai vagy az iskolai személyzet biztonságát, és korlátozza az oktatáshoz vagy a munkához való jogukat.

Az állam garantálja a várandós diáklányok számára az oktatáshoz való diszkriminációmentes hozzáférést.

A román állam garantálja a várandós diáklányok és leányanyák számára az oktatáshoz való egyenlő, diszkriminációmentes hozzáférést – írja elő a közoktatási törvény tervezetének egyik cikke, amelyet a képviselőház tanügyi bizottsága hétfői ülésén fogadott el.

A cikkely – amelyet Ligia Deca tanügyminiszter olvasott fel a szakbizottságban – kimondja továbbá, hogy az oktatási intézmények kötelesek megfelelő intézkedéseket hozni a várandós tanulók és a leányanyák megbélyegzéssel és megkülönböztetéssel szembeni védelme érdekében, beleértve a biztonságos és befogadó tanulási környezet biztosítását.

A tervezet szerint az ebben a helyzetben levő diáklányok az igényeikhez szabott tanulmányi programban részesülnek, például online tanulási lehetőséget kínálnak nekik, hogy lehetővé tegyék számukra tanulmányaik folytatását. Ezzel párhuzamosan az oktatási tárca az egészségügyi és a családügyi minisztériummal, valamint az önkormányzatokkal, egyházakkal és civil szervezetekkel együttműködve a nem kívánt terhesség és a korai anyaság megelőzését célzó felvilágosító programokat szervez a diákok körében.

Országos szinten bevezetik az Egészséges ételt az iskolákba programot.

A 2023-2024-es tanévtől országos szinten bevezetik az Egészséges ételt az iskolákba elnevezésű programot, amelynek legalább egymillió kedvezményezettje lesz – erről szóló módosító javaslatot fogadott el hétfőn a képviselőház tanügyi bizottsága a közoktatási törvénytervezet vitáján.

A módosító indítvány értelmében a programot közösen ülteti gyakorlatba az oktatási és a mezőgazdasági minisztérium egy kormányhatározat alapján, amelyet az új tanügyi törvény hatályba lépésétől számított hat hónapon belül kell elfogadnia a kabinetnek.

A programban részt vevő tanintézeteket az oktatási miniszter rendeletében megszabott kritériumok alapján válogatják ki – írja elő a módosító javaslat. Az Egészséges ételt az iskolákba programot részben állami költségvetésből, részben uniós támogatásokból finanszírozzák. A helyi hatóságoknak jogukban áll bővíteni a kedvezményezettek körét.

Forrás: Agerpres

Forrás: Agerpres


április 27, 2023