![](https://www.marosvasarhelyiradio.ro/wp-content/uploads/2017/07/1500366842original_fullsizerender_3.jpg)
Klaus Iohannis portré: ilyen volt az elnök két mandátuma
Valamivel több mint két mandátumon keresztül volt Románia elnöke Klaus Werner Iohannis egykori fizikatanár, Nagyszeben volt polgármestere. A szász származású államfő mandátumai alatt alig foglalkozott a magyar közösséggel, de amikor ezt megtette, abban nem volt köszönet.
Összeállításunkból megtudhatják, mi vezethetett oda, hogy elvesztette hitelét a román belpolitikában, de azt is, hogyan vélekedett róla Donald Trump, Orbán Viktor, Crin Antonescu, Kelemen Hunor és Donald Tusk. Hamar Mátyás Ruben összefoglalója.
Klaus Iohannis: Jó napot, kedves románok! (Bună ziua dragi români!)
Jó eséllyel ezeket a szavakat ejtette ki a legtöbbször a nyilvánosság előtt Klaus Iohannis. Románia első, kisebbségi származású államelnöke kínosan ügyelt arra, hogy ne sértse meg a román nemzeti érzelmeket. A magyarokat például nem is üdvözölte nemzeti ünnepükön 2020-ig, akkor egy szűkszavú, március 15-ei üzenetet adott ki az államelnöki hivatal a nevében. Klaus Iohannis beszédstílusa nehezen kiismerhetővé tette politikai ellenfelei előtt és élesen megkülönböztette elődjétől, a szószátyár Traian Băsescutól. Crin Antonescu, akinek a lemondása a Nemzeti Liberális Párt éléről nyitotta meg az utat Iohannis előtt a Cotroceni-palotába, a Gândul riporterének beszélt erről.
Crin Antonescu: „Tudom, hogy egy olyan ember, aki keveset beszél, de annyit gondolkodik, amennyit beszél.” (Știu că-i un om care vorbește puțin, dar gândește cât vorbește.)
Beszédstílusa mellett a származása is előnyére vált Klaus Iohannisnak: 2014-ben a romániai magyarok is nagy arányban szavaztak rá. De a többségiek is nagy elvárásokat támasztottak a korábbi nagyszebeni polgármester irányába. Ennek veszélyeire többen is figyelmeztettek, köztük Crin Antonescu is.
Crin Antonescu: „Klaus Iohannis és egyetlen román államfő sem tudja megoldani a román társadalom összes problémáját.” (Klaus Iohannis nu va putea și nici un președinte al României nu va putea rezolva toate problemele societății românești.)
Az első államfői mandátum hiányosságai azonban nem látszottak külföldön. Donald Trump amerikai elnök például így fogalmazott 2019-ben, második, washingtoni találkozásuk alkalmával.
Donald Trump: „Megtiszteltetés Románia elnökével lenni, aki nagy tiszteletnek örvend és kiváló munkát végzett.” (It’s an honour to be with the president of Romania, who’s highly respected and did a great job.)
Beszédes adat egyébként, hogy román államfőként Klaus Iohannis hamarabb járt az Egyesült Államokban, mint Székelyföldön. Csíkszeredában előbb nem vette át Ráduly Róbert polgármestertől a székely zászlót, majd hangzatos kijelentést tett:
Klaus Iohannis: „Az etnikai alapú autonómia azonban nem kívánatos, mert az elfojtaná a fejlődést.” (Autonomia pe criterii etnice nu este de dorit, fiindcă ar inhiba dezvoltarea.)
A magyar közösség jogos igényeinek negligálása ellenére 2019-ben is számíthatott a magyarokra, igaz, az államfőválasztás második fordulójában rekordalacsony volt a részvétel a székelyföldi megyékben. A jelenséget Kelemen Hunor természetesnek nevezte:
Kelemen Hunor: „Az elmúlt öt esztendőben a Iohannis elnöknek a magyarok felé fordulása az elvárásoktól elmaradt, és természetesen a másik államfőjelölt, Dăncilă sem szólította meg a magyarokat. Tehát akkor, amikor nincs a magyar közösség fele üzenet, akkor, amikor nincsen koherens program, akkor, amikor nem fordulnak a magyar közösség felé, csak a választási kampány utolsó perceiben kérik a szavazatokat, akkor ez a válasza, ez a reakciója a magyar közösségnek.”
Az RMDSZ szövetségi elnöke ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a második mandátumban változás áll be Klaus Iohannis viszonyulásában.
Klaus Iohannis: „Jó napot kívánok, Pé-szé-dé! Hihetetlen, kedves románok, mi történik Románia parlamentjében!” (Jó napot kívánok, Pé-szé-dé! Este incredibil, dragi români, ce se întâmplă în Parlamentul României.)
A derült égből jövő villámcsapásként hatott a frissen Coudenhove-Kalergi Európa-díjjal kitüntetett román államfő nyilatkozata, amelyben a Szociáldemokrata Pártot és elnökét, Marcel Ciolacut azzal vádolta meg, hogy Erdélyt Magyarországnak készültek átjátszani, az RMDSZ-szel közösen.
Klaus Iohannis: „Jó napot Ciolacu! Vajon mit ígért önnek a budapesti vezér, Orbán Viktor ezért az egyeszségért cserébe?” (Jó napot, Ciolacu, oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orban, în schimbul acestei înțelegeri?)
Az eset óriási visszhangot és felháborodást váltott ki. A román sajtóban többen is gúnyolódni kezdtek a román államfőn. Dragoș Pătraru a hirhedt Gheorghe Funarhoz és Corneliu Vadim Tudorhoz hasonlította Iohannist a Starea Nației című műsorban.
Dragoș Pătraru: „Iohannis, meg van veszve, testvér. Amikor láttam, ismét hiányozni kezdett Funar és Vadim Tudor.” (Iohannis turbăciune frate, când l-am văzut mi-a trecut de dor de Funar și de Vadim Tudor.)
Az Antena 3 adásában Mircea Badea űzött gúnyt az államelnök megnyilvánulásából:
Mircea Badea: „Jó napot kívánok Pé-szé-dé. Gyerünk, mindenki, kezeket a magasba Werner elnökért! Aki nem ugrál azt elítélik!” (Jó napot kívánok Pé-szé-dé. Hai, toată lumea mănuțele sus pentru președintele Werner! Cine nu sare ia condamnare!)
A gúnyos hangvételű reakciók mellett kemény kritikák is szárnyra keltek. Kelemen Hunor és az RMDSZ emlékeztetett: 2014-ben Klaus Iohannis még egészen másképp vélekedett a Digi 24 műsorában.
Klaus Iohannis: „Hogy mondhatja valaki a választópolgárok előtt, a nyilvánosság előtt, hogy valaki el akarja szakítani Erdélyt. Már elnézést, de ezek nem politikai nyilatkozatok, ezek kreténségek. Ilyet nem szabad kimondani.” (Cum poate cineva… să afirme în fața electoratului, în spațiul public, că cineva vrea să rupă Ardealul, păi nu vă supărați. Astea nu sunt afirmații politice, astea sunt cretinisme. Așa ceva nu ai voie să spui.)
A német Der Spiegel Egy díjazott agitátor címmel közölt cikket. Szijjártó Péter magyar külgazdasági- és külügyminiszter tiszteletet kért Iohannistól. Nem maradt el Orbán Viktor miniszterelnök válasza sem, aki nagyon diplomatikusan reagált a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában:
Orbán Viktor: „Én egy tiszteletreméltó embert ismertem meg benne, aki, ha szól, annak súlya van, ha szól, azt megfontolja. És ugyan nem mindenben értünk egyet, sőt, messze nem mindenben értünk egyet, de van néhány dolog, amiben egyetértünk, és ott az ember mindig is számíthatott rá.”
A magyar miniszterelnök ugyanakkor kiemelte:
Orbán Viktor: „Harmincegynéhány éve nyomom az ipart. Ilyen mondatokat a legrosszabb antidemokratikus, zavaros időszakokban sem hallottunk Romániából.”
Iohannis közben számos nemzetközi szövetségesre tett szert. Donald Tusk volt lengyel miniszterelnökként, az Európai Tanács korábbi elnökeként és az Európai Néppárt vezetőjeként tartott laudációt a Cotroceni palotában Iohannisnak, amikor a román államfőt Coudenhove-Kalergi Európa-díjjal tüntették ki. Donald Tusk beszédében elmondta: Iohannist alkalmasnak látja az Európai Bizottság elnöki tisztségének betöltésére, aki azonban 2019-ben elutasította a felkérést.
Donald Tusk: „Klaus Iohannis egy kivételes politikus. Az emberek követték annak ellenére is, hogy az igazat mondja.” (Klaus Iohannis is an exceptional politician. People followed him even though he tells the truth.)
A fényes külpolitikai jövőkép ellenére 2025-re bizonyossá vált, Klaus Iohannis mandátuma végeztével nemzetközi tisztség nélkül marad, ennek okai a belpolitikában is keresendők. Illyés Gergely politikai elemző, a Marosvásárhelyi Rádió Naprakész című műsorában elmondta, Iohannis a politikai hitelességét tette tönkre azzal, hogy kormányzásra kérte a korábban vehemensen bírált Szociáldemokrata Pártot:
Illyés Gergely: „Rájöhetett Johannis, hogy a szociáldemokraták nélkül igazából stabil kormányt nem tudnak működtetni, és ezért a korábbi retorikáját, korábbi diskurzusát, tulajdonképpen a politikai krédóját szemétbe dobva, a szociáldemokraták és a liberálisok, tehát a két nagy pártnak a szövetségét hozta ő tető alá, és azért a polgárok nagyon is érezték és érzik ma is, azt gondolom, hogy ezt a rendszert, ezt ő hozta létre, ez az ő áldásával működött, és ezért minden negatív érzület, ami ezzel kapcsolatban van, az rá is hatással van.”
Nem előzmény nélküli tehát Iohannis dicstelen távozása az államfői tisztségből. Az elnök igyekezett ugyanakkor a lemondását is a köz érdekében tett áldozataként beállítani:
Klaus Iohannis: „Annak érdekében, hogy megkíméljem Romániát és a román állampolgárokat ettől a krízistől, ettől a szükségtelen fejleménytől … lemondok Románia államelnöki tisztségéből.” (Pentru a scuti România Și pe cetățenii români de această criză, de această evoluție inutilă și negativă… Demisionez din funcția de președinte al României.)
Néhány éve még teljesen elképzelhetőnek tűnt, hogy elnöki mandátuma végeztével nemzetközi tisztséget tölt majd be Iohannis. Mivel ez minden valószínűség szerint már nem fog megtörténni, nyitva marad a kérdés, mihez kezd majd a korábban tanárként és polgármesterként tevékenykedő államfő. Dragoș Pătraru tanácsát mindenképpen megszívlelhetné.
Dragoș Pătraru: „Nyugodjon le elnök úr és jegyezze meg, jegyezze meg: nehogy valaha arra gondoljon, hogy színésznek álljon. Ön egy rossz színész, rossz, rossz, egy katasztrófa!” (Calmați-vă domnule președinte și țineți minte, țineți minte să nu cumva să vă gândiți vreodată să trăiți din actorie. Sunteți un actor prost, rău, rău, o catastrofă.)