Kérdőjelek a bizalmatlansági körül – több mint 20 átszavazás kell
Dan Barna szerint nehéz megjósolni a bizalmatlansági indítvány sikerét, ugyanis több mint 20 szociáldemokrata törvényhozót kell meggyőzni, hogy megszavazza a beadványt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke a közszolgálati televíziónak azt nyilatkozta, nem könnyű rábírniuk a kormánypárti honatyákat az átszavazásra, de tárgyalnak a szociáldemokratákkal valamint a liberálisok és demokratákkal is. Hangsúlyozta, hogy a húsz szavazat rendkívül soknak számít a parlamenti számtan szerint. Az ellenzéki politikus szerint a szociáldemokrata parlamenti képviselőket az késztetheti a bizalmatlansági indítvány megszavazására, hogy a jelenlegi kormány a 20% alá süllyesztheti párt támogatottságát. Úgy véli, a bizalmatlansági indítvány esetén két lehetőség van: vagy egy szociáldemokraták nélküli kormány, vagy egy ideiglenes szociáldemokrata-kormány, de Viorica Dăncilă nélkül.
Az ellenzék által szerdán benyújtott bizalmatlansági indítványról kedden szavaz a parlament két háza.
A szociáldemokrata képviselők és szenátorok biztosítják majd a kvórumot a bizalmatlansági indítvánnyal kapcsolatos parlamenti szavazáson, de nem fognak voksolni. Viorica Dăncilă kormányfő, aki a Szociáldemokrata Párt ügyvő elnöki tisztségét is betölti, az alakulat Országos Végrehajtó Bizottságának szerdai ülésén közölte: a pártból való kizárásukat kockáztatják azok, akik nem követik a pártfegyelmet. Gyorsan hozzátette azonban azt is, hogy egy ilyen döntsét nem a központ, hanem az az alapszervezet kell meghozzon, amelyhez tartozik a honatya. Az RMDSZ bejelentette, megszavazza a bizalmatlansági indítványt, annak szövegébe ugyanis a szövetség javaslatára az ellenzék bevette az úzvölgyi temetőfoglalás ügyét. A Nemzeti Liberális Párt elnöke, Ludovic Orban, szerint a héten benyújtott bizalmatlansági indítvány nagyobb eséllyel célba érhet, mint azok, amelyeket eddig kedeményeztek 2016 decembere óta. A rendszerváltás óta ez lesz a 36 bizalmatlansági indítvány. Ezek közül 3 volt sikeres. 2009. október 6-án az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt, 2012. április 12-én pedig a Szociál-Liberális Szövetség szintén az RMDSZ támogatásával buktatta meg a kormányt. 2017. júniusában pedig a kormánypártok saját kormányukat buktatták meg.