Kedvezőtlen hatást gyakorolt a vállalkozásokra a minimálbér növelése
Kedvezőtlen hatást gyakorolt a vállalkozásokra a minimálbér 1.900 lejre való növelése és a társadalombiztosítási hozzájárulás munkáltatótól alkalmazottra történő hárítása – derül ki a Kis-és Középvállalkozások Országos Tanácsa által készített felmérésből – jelenti a Román Rádió.
Az 1.800 vállalkozóval készült tanulmány értelmében többségük nehézségekbe ütköztek a minimálbér emelése nyomán. Az intézkedéssel ugyanis – nemcsak a minimálbérrel foglalkoztatottak, hanem a többi alkalmazott esetében is – nőttek a személyzeti kiadások, és két vállalkozó közül egy elbocsátásokra készül. A vállalkozók 60 százaléka úgy nyilatkozott, nehézségek adódtak a társadalombiztosítási hozzájárulás munkáltatótól alkalmazottra történő hárítását követően, de tízből hét megtette ezt. Kárpótlásként a vállalkozók 70 százaléka azt nyilatkozta: idejében növelte a béreket, mások havi pótlékokkal vagy más intézkedésekkel igyekeztek segíteni a dolgozókat. A legnagyobb hatás azonban a részmunkaidősök esetében tapasztalható – hangsúlyozta a Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának elnöke.
Florin Jianu szerint a vállalkozók majdnem 68 százaléka megjegyezte: olyan helyzetbe kerültek 1-2 órát dolgozó részmunkaidős alkalmazottak, hogy kevesebb a keresetük, mint amennyi adót kell fizetniük. Vagyis, gyakorlatilag 10 vállalkozóból 7-nek a zsebéből kellene felpótolnia részmunkaidős alkalmazottainak fizetését. 10-ből 5-en növelték az érintettek fizetését, illetve 10-ből 4-en átszervezésekhez vagy elbocsátásokhoz folyamodtak. A tanulmány résztvevői azt is elmondták: az említett adóügyi intézkedések növelték a bürokráciát a munkáltató esetében, a reformok gyakorlatba ültetése jelentős erőfeszítéseket feltételezett, illetve növekedtek személyzeti kiadásaik.