Ismét elakad a kisebbségek ügye?
Az új kormány kisebbségekre vonatkozó programjában hangsúlyosan szerepel az oktatás kérdése is, amit Székely István, az RMDSZ ügyvezető alelnöke üdvözlendőnek tart. Véleménye szerint külön kell szabályozni a kisebbségek nyelvén történő oktatást, főként ami a tartalmat illeti. Ugyanakkor hangsúlyt kell fektetni a már érvényben levő jogszabályok betartására és ezzel egyidejűleg összhangba kell hozni azokat a nemzetközi szabályozással.
„Az új kormány egy új oktatási törvényt szeretne elfogadtatni, és az RMDSZ legfontosabb feladata, hogy egyrészt átvigye azokat a szabályozásokat, amelyek a mostani törvényben vannak, másrészt pedig a román nyelv oktatásának kérdését kell megoldja.” – nyilatkozta Székely István, RMDSZ ügyvezető alelnök.
Amellett, hogy külön törvényben szabályozná a kisebbségi oktatást az új román kormány, nyitott egy olyan kisebbségi törvény elfogadtatására is, amely olyan előírásokat is tartalmaz, ami a kulturális autonómia részét képezi.
Székely István, RMDSZ ügyvezető alelnök úgy nyilatkozott rádiónknak, hogy 2005-ben véglegesített és kormány előterjesztéseként a parlament elé terjesztett kisebbségi törvény magába foglal egy olyan fejezetet, amely a kisebbségek kulturális autonómiájára vonatkozik, ám ez a tervezet a szakbizottságokban elakadt.
„Elakadt, mert egyszerűen nem volt meg a szükséges politikai támogatás ennek elfogadására, és a mostani kormánytöbbség nyitott egy olyan kisebbségi törvény elfogadására, amely a kulturális autonómia részét képezik, de én azt mondom, hogy ennek azért várjuk ki a végét, mert az ördög mindig a részletekben van.” – nyilatkozta Székely István, ügyvezető alelnök. Az interjút, Magyari Izabella készítette.