• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9770 RON
  • USD4.7452 RON
  • GBP5.9787 RON
  • HUF1.2378 RON
Fotó: MEDIAFAX/Andreea Alexandru

Ismét a kapzsisági adó eltörlését kérte Mugur Isarescu

Ismét a bankok aktíváira kivetett úgynevezett kapzsisági adó eltörlését kérte ma a Parlamentben Mugur Isarescu jegybanki kormányzó.

Mugur Isarescut a Szenátus illetékes szakbizottsága hívta meghallgatásra, miután a jegybankot meggyanúsították a kormánykoalíció pártjai, hogy a kereskedelmi bankok az ő tudomásával manipulálják a román bankközi hitelkamatlábat, a Robor-t, ezáltal bankok tisztességtelen nyereségre tesznek szert. Mugur Isarescu a meghallgatáson kijelentette: senki nem manipulálja a Robor-t, ez a mutató a piac valóságát tükrözi. Mugur Isarescu kizárta annak lehetőségét, hogy a bankok kartellszerűen összefogtak volna. Mint mondta: az adatok visszanézhetők a jegybank adatbázisából.

A Robor 2017 őszétől kezdett gyorsan növekedni, 0,7 tized százalékról 3 százalék fölé emelkedett. A három hónapos irányadó bankközi hitelkamatláb befolyásolja a hitelek törlesztőrészletét, ezért keltett aggodalmat a mutató növekedése. A jegybanki kormányzó a meghallgatáson kitért a bankokat sújtó tavalyi kormányrendeletre, amely január 1-től lépett hatályba. A rendelet szerint a bankoknak a bankközi hitelkamatláb mértéke szerint kell adót fizetniük a bankaktívákra. Az adó a bank aktíváinak 0,1 tized százalékától indul és a Robor 3 százalékot meghaladó szintjénél eléri a 0,3 tized százalékot. Mugur Isarescu szerint a rendelet megköti a nemzeti bank kezeit, hiszen nem tehetnek semmit a lej ellen irányuló esetleges piaci támadások esetén nem. Úgy vélte, a bankaktívákra kivetetett adónak a Robor-ral való összekötése “a nemzeti bank függetlensége elleni támadást jelent”.


február 12, 2019