Időskorúakat támogató programokat hagyott jóvá a kormány
Az idősgondozásra sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni Romániában. – véli Csép Andrea parlamenti képviselő. Az e heti kormányülésen jóváhagyott országos érdekeltségű program keretében ugyanis két programot hagyott jóvá a kormány, amelyek az időskorúak megsegítését tűzték ki célul. Az egyik országos érdekeltségű program az azt célozza, hogy javítsák a szolgáltatások minőségét, amelyet nyújtanak az otthoni idősgondozás területén azon idős személyek számára, akik egyedül nem tudják ellátni a saját magukat.
„Itt a kormány egy olyan országos érdekeltségű programot írt ki, amelynek az a célja, hogy otthon idősgondozásban támogasson ezer időst. Az összegek, amelyeket rá szánt 975 lej/jogosult egy hónap alatt.”
A másik program lényege, hogy azokban a közigazgatási egységekben, amelyekben eddig nem létesítettek szociális ellátási közszolgálatot, vagy nem sikerült akkreditáltatni azt, támogatják a helyi hatóságokat ennek megvalósításában. Ezer községben járulnak hozzá ehhez, mindenhol alkalmaznak egy-egy szociális asszisztenst, akinek két éven át biztosítják a bérét 3717 lej/hónap értékben, a program keretében. Itt megközelítőleg 300.000 idősnek a napi ellátását, az otthoni ellátását tervezi a kormány.
Csép Andrea úgy nyilatkozott, hogy jelenleg vannak már olyan önkormányzatok, ahol van szociális munkás, szociális asszisztens, aki ellátja ezeket a feladatokat, és szerződéseket is kötöttek civil szervezetekkel, akik már évek óta ezt a munkát végzik.
„Az, amit én érzékelek ebben az egészben az az, hogy kötelezővé kívánják tenni azt, hogy minden önkormányzatnál legyen egy személy, aki ezt a munkát ellátja, és rálátása van az egész község területén is arra, ami történik az idősgondozás területén, másrészt pedig az, hogy kezdjük az idősgondozást is napirendre tenni és ennek a fontosságáról beszélni.”
Csép Andrea hozzátette, hogy azok az önkormányzatok, akiknek már van saját szociális gondozója, ők nem tudnak pályázni csak azok az önkormányzatok, akik ezzel nem rendelkeznek.
„Felmérik a szükségleteket is, és azután írják ki ezeket a programokat. Hogy ha 300.000 idős embernél többet tudnak ellátni az önkormányzatok a mostanihoz képest, akkor ez szerintem egy óriási előrehaladást mutat, és valóban azt jelentheti, hogy figyelnek rájuk, és felelősségteljesen viselkednek az idős személyekkel szemben.”