Hungarikum-díjat kapott a székelykapu
Hungarikum lett a székelység identitásszimbóluma, a székelykapu.
A hungarikum díjat dr. Szőcsné Gazda Enikő, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutatója vette át Veszprémben a Hungarikum Gálán. Jelenleg a Hungarikumok gyűjteményében 89 értéket tartanak számon, ezek közé került a székelykapu.
A felterjesztést dr. Szőcsné Gazda Enikő néprajzkutató készítette, aki rávilágított: „a székelykapu nem egyetlen helység kulturális relikviája, hanem a székely közösség napjainkig fenntartott építészeti csodája, sajátos identitásszimbóluma”. Székelyföldön még ma is 17 darab, 1825 előtt készített székelykapu található.
Háromszék egyik legrégebbi, az 1733-ból, Dálnokról származó székely kapuja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum bejáratát ékesíti.
„Büszkék vagyunk arra, hogy a székelység legjelentősebb identitásszimbóluma, a székelykapu is hungarikum lett a kürtőskalács után”, mondta Tamás Sándor. A háromszéki tanácselnök leszögezte: „érték az, amit a közösség annak tart. A hungarikum-rendszer erénye, hogy ösztönzi a közösségeket, hogy ápolják, éltessék és továbbadják a számukra fontos értékeket. Ez mozgalmakat indít el, erősíti a lokális és nemzeti identitást”, állapította meg Tamás Sándor.