Havi jelentésre kötelezik a mezőgazdasági és élelmiszeripari termelőket
Döntő házként fogadta el szerdán a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely előírja a mezőgazdasági ágazat szereplői számára, hogy havonta jelentést tegyenek mezőgazdasági és élelmiszeripari készleteikről.
A tervezet jogi alapot teremt arra, hogy válság, konfliktus vagy vészhelyzet esetén friss adatok álljanak a hatóságok rendelkezésére arról, hogy mekkora mezőgazdasági és élelmiszeripari készlettel rendelkeznek a mezőgazdasági termelők, a raktározók, az élelmiszer-feldolgozók és -kereskedők (a továbbiakban: mezőgazdasági-élelmiszeripari szereplők).
A rendelkezés az ágazat minden szereplőjére érvényes lesz a tervezet szerint, kivéve azokat az élelmiszer-kereskedőket, akik 400 négyméternél kisebb területen értékesítik árujukat és nem rendelkeznek áruraktározásra és -termelésre alkalmas helyiséggel; mentesülnek továbbá a törvény hatálya alól a mozgóárusok, a vendéglátóipari tevékenységet folytató kereskedők és a köztéri árusok.
A tervezet szerint a készletek nyilvántartása és összesítése a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium feladata lesz, az adatok bizalmas jellegének tiszteletben tartása mellett. Ehhez a szaktárca számítógépes rendszert üzemeltet majd, amelyre begyűjtik és tárolják a mezőgazdasági és élelmiszerkészletekre vonatkozó adatokat.
A mezőgazdasági-élelmiszeripari szereplők kötelesek lesznek minden hónapban legkésőbb 15-éig jelentést tenni az előző havi mezőgazdasági és élelmiszerkészletükről.
A rendelkezés be nem tartása kihágásnak minősül, és 5000 és 20.000 lej közötti bírságot von maga után.
A termelők és kereskedők a következő termékekről lesznek kötelesek jelentést tenni: gyümölcs- és zöldségfélék, gabonafélék és gabonakészítmények, olajos magvak és olajos magvakból készült termékek, takarmányhüvelyesek, gabonafélék, rizs, olajos magvak és fehérjenövények, hús és húskészítmények, vegyes húskonzervek és húskészítmények, tej és tejtermékek, malomipari- és pékáruk, feldolgozott, tartósított zöldség- és gyümölcstermékek, zsír- és olajtermékek, víz, beleértve a természetes ásványvizet, forrásvizet és minden más palackozott vagy csomagolt vizet, rizs, fűszernövények, só, fűszerek, teák, cukor, méz, élesztő.
A tervezetet a szenátus már elfogadta, a képviselőház döntő fórumként szavazott róla.
Forrás: Agerpres